Obstawiamy spadki cen obligacji

Maciej Wojtal
opublikowano: 14-05-2012, 00:00

KOMENTARZ

Fundusz Investor FIZ zajął krótką pozycję na kontraktach na obligacje rządowe USA w pierwszym kwartale 2012 r. Na początku roku mieliśmy bardzo silne przekonanie co do spadków cen obligacji, ponieważ ich wycena nie była spójna z zachowaniem rynków akcyjnych, z poprawą danych makroekonomicznych,a przede wszystkim z rosnącymi oczekiwaniami inflacyjnymi w USA. Ponadto była to pozycja zgodna z naszą opinią, że długotrwałe utrzymywanie zerowych stóp procentowych oraz stymulowanie monetarne gospodarki amerykańskiej w dużej mierze gwarantuje brak problemu z deflacją w przyszłości. Tym samym inflacja powinna wrócić do średnich długoterminowych poziomów, a dodatkowo istnieje szansa, że wzrośnie mocniej od oczekiwań amerykańskiego banku centralnego, co wywoła konieczność zaostrzenia polityki monetarnej oraz gwałtowne spadki cen obligacji.

Z krótką pozycją na obligacjach rządowych USA wiążą się różne rodzaje ryzyka. Przede wszystkim takie, że gra się przeciwko bankowi centralnemu aktywnie te obligacje skupującemu. Kontynuowanie polityki Quantitave Easing zacznie jednak w pewnym momencie generować bardziej presję inflacyjną, niż wpływać pozytywnie na poprawę sytuacji na rynku pracy. Wtedy Fed będzie musiał zmienić politykę. Dodatkowo istnieje widoczne ryzyko spowolnienia światowej gospodarki, co może spowodować odpływ kapitału z rynków akcji do obligacji rządowych. Nie widzimy jednak dużej wartościw trzymaniu obligacji, których realna rentowność jest ujemna. Dlatego uznajemy ryzyko długofalowego znaczącego wzrostu cen za ograniczone. Fundusz Investor FIZ aktywnie zarządza swoją pozycją na obligacjach, dostosowując jej wielkość do oceny ryzyka.

Maciej Wojtal, Investors TFI

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Wojtal

Polecane