Oczekiwania na cięcia stóp przez ECB coraz większe

  • Marcin Kiepas
opublikowano: 24-04-2013, 17:43

Kolejne słabe dane z Niemiec (indeks Ifo), pokazujące hamowanie tamtejszej gospodarki, dodatkowo zwiększyły oczekiwania na obniżkę stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny na najbliższym, zaplanowanym na 2 maja, posiedzeniu.

Kwiecień przyniósł wyraźne pogorszenie nastrojów wśród niemieckich przedsiębiorców, obrazowane zmianami indeksu klimatu gospodarczego monachijskiego instytutu Ifo. Indeks ten spadł do 104,4 pkt. z 106,7 pkt. w marcu, wyraźnie przekraczając rynkowe prognozy na poziomie 106,2 pkt. W kwietniu pogorszyły się oceny zarówno bieżącej sytuacji gospodarczej, jak i oczekiwania co do rozwoju tej sytuacji w następnych sześciu miesiącach.

Niemieckie dane nie wzbudziły większych obaw na giełdach we Frankfurcie i Paryżu. Wręcz przeciwnie. Indeksy tych giełd z każdą godziną zachowywały się lepiej, mocno rosnąc drugi kolejny dzień. Inwestorzy najwyraźniej doszli do wniosku, że słabe dane oznaczają większe prawdopodobieństwo cięcia stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny. Gdyby do tego doszło, to byłaby to pierwsza ich zmiana od lipca 2012 roku, gdy bank obciął je o 25 punktów bazowych, sprowadzając główną stopę do obecnego rekordowo niskiego poziomu 0,75%.

Publikacja indeksu Ifo, co bez wątpienia było wydarzeniem dzisiejszego dnia, więcej emocji wzbudziła na rynku walutowym. Euro osłabiło się do dolara po danych. Reakcja ta była jednak tylko chwilowa i kurs szybko wrócił do punktu wyjścia, pozostając do końca dnia blisko poziomu 1,30 dolara. Być może strona podażowa szykowała się do ataku w drugiej części sesji, ale gorsze od oczekiwań dane o zamówieniach na dobra trwałe w USA, zmniejszyły sentyment do dolara i stanęły na przeszkodzie do spadków.

Po dwóch dniach silnych wzrostów indeksów DAX i CAC40 czwartek może przynieść lekką realizację zysków. Wobec braku w kalendarium nowych potencjalnych impulsów można też oczekiwać dalszej konsolidacji EUR/USD blisko poziomu 1,30 dolara. W przypadku tej pary jednak nie można zapominać, że strona podażowa dysponuje przewagą na wykresie, dlatego do momentu aż euro nie wróci powyżej 1,31 dolara, będzie się utrzymywać ryzyko spadków.

Czwartek może okazać się natomiast emocjonującym dniem dla funta. W godzinach przedpołudniowych zostaną opublikowane wstępne szacunki brytyjskiego Produktu Krajowego Brutto (PKB) za I kwartał 2013 roku. Rynek prognozuje wzrost o 0,1% K/K, po tym jak w ostatnich trzech miesiącach 2012 roku był to spadek o 0,3% K/K. W relacji rocznej PKB powinien natomiast minimalnie przyspieszyć do 0,3% z 0,2% w ostatnim kwartale ub.r.

Lepsze od prognoz dane o PKB wzmocnią funta, kończąc kilkudniową stabilizację GBP/USD w przedziale 1,52-1,53 dolara. Gorsze dane, co mimo wszystko jest bardziej prawdopodobnym scenariuszem, zwiększą oczekiwania na rozszerzenie programu QE przez Bank Anglii i staną się pretekstem do wyprzedaży brytyjskiej waluty.

Środa nie przyniosła istotnych zmian na japońskich parach. Pod koniec aktywnego handlu w Europie kurs USD/JPY testował poziom 99,33 jenów, a EUR/JPY znajdował się na poziomie 129,04 jenów. Ten spadek zmienności może być już wyczekiwaniem na wyniki piątkowego posiedzenia Banku Japonii. To oznaczałoby, że również jutro wahania jena będą ograniczone.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Kiepas, Admiral Markets Polska

Polecane