Czytasz dzięki

Oczekiwanie i niepewność

opublikowano: 10-09-2020, 22:00

Najważniejszą funkcją takich eventów jak Forum Ekonomiczne — organizowane przez Instytut Studiów Wschodnich — jest umożliwienie przedsiębiorcom bezpośredniego, wręcz fizycznego spotkania się z decydentami politycznymi.

Biznes potrzebuje przewidywalności i stabilizacji, dlatego nastawia uszy i stara się wychwycić wszelkie nowinki. Wrześniowe forum w Krynicy-Zdroju zawsze przebiegało specyficznie w latach wyborczych, gdy przedsiębiorcy nie bardzo wiedzieli… kogo słuchać. Ostatni raz zdarzyło się tak w 2015 r., gdy prezentowały się dwie premierki: urzędująca Ewa Kopacz oraz przygotowująca się Beata Szydło. Później wątek politycznej niepewności odpadł. Również w wyborczym 2019 r. sondaże wskazywały na kontynuację rządów PiS. Oczywistością była spodziewana korekta struktury ministerstw oraz układu personalnego, ale był to horyzont dwóch miesięcy po forum. Tegoroczna edycja różniła się od wszystkich poprzednich — lokalizacją w Karpaczu, a nie w zagrożonej koronawirusem Krynicy-Zdroju. Merytorycznie miało być natomiast spokojnie.

Jacek
Sasin może przestać być wicepremierem, ale jako minister jeszcze urośnie w siłę.
Zobacz więcej

Jacek Sasin może przestać być wicepremierem, ale jako minister jeszcze urośnie w siłę. Fot. Marek Wiśniewski

XXX Forum Ekonomiczne trafiło jednak w sam szczyt gorączki przed rekonstrukcją rządu. Jarosław Kaczyński rozkaz wydał już dawno, ale dopiero tydzień temu debatował z przystawkami. Kolejne rozmowy na niższym szczeblu odbyły się w poniedziałek oraz wczoraj. Kalendarzowym przypadkiem forum zmieściło się więc akurat między obiema turami. Wszystko wciąż jest płynne, liczba ministerstw zawiera się w przedziale 12-15, pod dywanem toczy się straszliwa wojna o to, które się uchowają, a które zostaną wchłonięte. Do Karpacza zjechała cała kompania ministrów i wiceministrów, którzy prezentowali przyszłościowe wizje. Wobec wielu z nich przedsiębiorcy mieli na ustach pytanie, którego kurtuazyjnie nie zadawali: „przepraszam bardzo, ale czy pan/pani minister już za kilka dni…”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane