Od okazji do utraty praw

opublikowano: 06-12-2015, 22:00

Według TSUE, podatnik VAT ponosi konsekwencje działania nieuczciwego kontrahenta, jeżeli wiedział o oszustwie.

Przedsiębiorcy, którzy prowadząc swoją działalność, dokonują dużych zakupów i mają rozbudowane działy handlowe, są narażeni na nieświadome uczestnictwo w nielegalnym procederze zmierzającym do wyłudzenia podatku od towarów i usług (VAT) — przestrzegają eksperci EY. To oznacza dla podatnika ryzyko kwestionowania przez organy podatkowe prawa do odliczenia naliczonego VAT. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w orzecznictwie dotyczącym takich spraw uznaje, że podatnik, który dochowa należytej staranności biznesowej, nie może być przez organy podatkowe karany pozbawieniem możliwości odliczenia podatku. Jednak prawo to bywa kwestionowane przez fiskusa, a także przez polskie sądy. To niejedyny skutek dla przedsiębiorców, nawet nieświadomie biorących udział w obrocie karuzelowym lub uczestniczących w łańcuchu dostaw z tzw. znikającym podatnikiem.

— Po pierwsze, urząd może zakwestionować odliczenie całego podatku naliczonego w transakcjach z nieuczciwym kontrahentem. Po drugie, kierownictwo firmy, członkowie zarządu spółki mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej skarbowej. Firma, która nieświadomie uczestniczyła w łańcuchu wyłudzeń VAT, może też ponieść karę na podstawie ustawy o odpowiedzialnościpodmiotów zbiorowych za czyny zabronione, a także zostać objęta zakazem uczestnictwa w przetargach publicznych. Dotkliwe też mogą być straty wizerunkowe — wyjaśnia Agnieszka Tałasiewicz, partner w Dziale Doradztwa Podatkowego EY. Czasem można temu zaradzić. Eksperci EY przypominają, że zgodnie z orzecznictwem TSUE, podatnik ponosi konsekwencje działania kontrahenta, jeżeli wiedział o oszustwie albo jeśli kontynuował współpracę mimo wątpliwości dotyczących uczciwości partnera biznesowego.

— Podejrzenie przedsiębiorcy mogą wzbudzić tzw. okazyjne oferty zakupu dużych partii towarów w atrakcyjnych cenach i z krótkimi terminami płatności. Warto też zachować czujność w przypadku odbioru towaru o znacznej wartości w niestandardowych miejscach. Ryzykowne są również kontakty ze sprzedawcą przez pośredników. Oczywiście szczególną ostrożność trzeba zachować w przypadku

krótkotrwałej współpracy z kontrahentem — wylicza Jarosław Grzegorz, menedżer w Dziale Zarządzania Ryzykiem Nadużyć EY. Eksperci EY przypominają, że przed podjęciem współpracy ważne jest sprawdzenie kontrahenta w oficjalnych rejestrach, przegląd informacji w prasie i mediach społecznościowych, a nawet weryfikacja przez wykwalifikowane wywiadownie gospodarcze. Koniecznie należy też dokonać oceny ryzyka związanego z dokonanymi lub potencjalnymi transakcjami pod kątem charakterystycznych cech transakcji wykorzystywanych w oszustwach VAT. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Od okazji do utraty praw