Oddala się wizja QE w Europie

  • Przemysław Kwiecień
opublikowano: 25-07-2014, 07:00

RYNKI: Czy zatem indeksy PMI są szansą dla euro? Tak i nie. Poprawa po słabych odczytach w czerwcu jest mile widziana przez EBC.

Po trzech tygodniach wyprzedaży euro wreszcie zyskuje i jest ku temu dobry powód. Indeksy PMI to jedne z ulubionych danych prezesa Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghiego. Poprawa koniunktury w strefie euro może oddalać perspektywę luzowania ilościowego.

Czerwcowa decyzja EBC oczywiście ma ogromne znaczenie dla rynku walut i stoi zasadniczo za falą wyprzedaży europejskiej waluty, która z małą przerwą trwa od początku maja, kiedy ruch EBC został zapowiedziany przez Mario Draghiego. Obniżka stóp oraz zastrzyk płynności, który to EBC zaserwował rynkom na początku czerwca, skutecznie zniechęciły inwestorów do euro. Rynek jednak zawsze chce więcej, a EBC o QE mówiło już od jakiegoś czasu. W czerwcu powiedziano jedynie, że prace nad programem toczą się i może on zostać wprowadzony w przyszłości. To, czy tak się stanie, będzie miało duży wpływ na euro.

Dla EBC kluczowe znaczenie odgrywa inflacja i to ona będzie miała największy wpływ na decyzje banku. Należy pamiętać, że liczy się nie tyle bieżąca inflacja, ile projekcja inflacji, którą bank przygotowuje na kolejne 2-3 lata. Projekcja zależy w dużym stopniu od koniunktury gospodarczej, także poprawa sygnalizowana przez indeksy PMI może oznaczać, że EBC uzna szanse na powrót inflacji do celu za bardziej realne.

Czy zatem indeksy PMI są szansą dla euro? Tak i nie. Poprawa po słabych odczytach w czerwcu jest mile widziana przez EBC i da mu komfort spokojnego przyglądania się sytuacji i oceny efektów wprowadzonych w czerwcu rozwiązań. Ale jest to element niewystarczający. Stopniowe ożywienie od dłuższego czasu było przez EBC zakładane i dane pokazujące brak pogorszenia koniunktury po prostu taki scenariusz potwierdzają. To nie brak ożywienia, ale niska inflacja zmusiła EBC do działania. Można powiedzieć, że bank nie mylił się co do perspektyw średniookresowych, ale nie doszacował powagi sytuacji w punkcie wyjścia, kiedy to inflacja miesiąc w miesiąc zaskakiwała negatywnie. Nie można wykluczyć, że modelowe założenie powrotu inflacji wraz ze stopniowym ożywieniem gospodarczym okaże się błędne. Zależności w makroekonomii nie są ścisłe, co można pokazać choćby na przykładzie Wielkiej Brytanii, gdzie pomimo silnego wzrostu zatrudnienia płace w ogóle nie rosną. Także dla EBC, a tym samym dla inwestorów, najważniejsze pozostają dane o inflacji, a tak się składa, że w przyszłą środę wstępne dane za lipiec opublikują Niemcy oraz Hiszpania.

Moim zdaniem, kurs EUR/USD jeszcze nie do końca przetrawił czerwcową decyzję EBC. Potencjał spadkowy dla tej pary cały czas istnieje, a jego wykorzystanie, tak samo jak decyzja w sprawie QE, będzie zależało przede wszystkim od danych o inflacji. Lepsze indeksy PMI to jedynie pretekst do przejściowej realizacji zysków.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Kwiecień, CFA, X-Trade Brokers DM

Polecane