Odpady zapewnią ciepło w Krośnie

NFOŚiGW dofinansuje 112 mln zł budowę bloku energetycznego na paliwo alternatywne.

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej - Krośnieński Holding Komunalny może liczyć na niemal 112 mln zł dofinansowania. 50 mln zł stanowi dotacja, a 61,7 mln zł niskooprocentowana pożyczka. Firma otrzyma je z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Zbuduje blok energetyczny opalany paliwem alternatywnym, wytworzonym z pozostałości po sortowaniu odpadów, tzw. pre-RDF.

Zamiast na składowisko, odpady trafią do ciepłowni

Blok o mocy 10 MWt zlokalizowany zostanie na terenie elektrociepłowni Łężańska w Krośnie. Wydajność instalacji termicznego przekształcania odpadów sięgnie 20 tys. ton/rok. Będą to śmieci, które nie mogą być poddawane ponownemu przetworzeniu.

- Głównym kierunkiem naszych działań pozostaje recykling - czyli jak najszersze wspieranie dotacjami i pożyczkami przedsięwzięć zakładających ponowne wykorzystanie wszelkich odpadów. Takie jednak inwestycje jak w Krośnie są i będą potrzebne, aby zagospodarować w pełni potencjał odpadów i unikać ich składowania na rozrastających się wysypiskach śmieci – podkreśla Dominik Bąk, wiceprezes NFOŚiGW.

Tylko nie na wysypisko
Tylko nie na wysypisko
Inwestycja w Krośnie przyczyni się do ograniczenia masy składowanych odpadów o 17 500 ton/rok.
Adobe Stock

Ciepło z odpadów zasili budynki w południowej Polsce

Blok będzie produkować przez rok 149 191 GJ ciepła oraz 10 623 MWh energii elektrycznej i zapewni 60 proc. rocznego zapotrzebowania.

- Wykorzystanie alternatywnego paliwa w bloku krośnieńskiego zakładu pomoże uzyskać dużą ilość ciepła użytkowego, które zostanie wykorzystane do ogrzewania miejskich budynków publicznych i mieszkalnych. W ten sposób będziemy modernizować system ciepłowniczy w południowej Polsce – zapewnia Piotr Sprzączak, dyrektor departamentu ciepłownictwa Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Tego typu działania martwią cementownie, które od lat inwestują w instalacje RDF, by zamiast węgla zużywać paliwo alternatywne. Rządowe i samorządowe plany oraz inwestycje utrudnią im dostęp do surowców.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Organizator

Puls Biznesu

Patron honorowy

Ministerstwo Klimatu i Środowiska Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii

Polecane