Odrabianie wtorkowych strat

Marcin R. Kiepas, X-Trade Brokers DM S.A.
opublikowano: 23-02-2011, 17:41

Złoty w środę umocnił się do dolara i  szwajcarskiego franka, korygując wczorajsze osłabienie wobec obu tych walut. Nie zmienił natomiast swej wartości w relacji do euro. O godzinie 17:06 kurs USD/PLN testował poziom 2,8843 zł, EUR/PLN 3,9708 zł, a CHF/PLN 3,0942 zł.

Polska waluta rozpoczęła dzień od odrabiania wczorajszych dużych strat, jakie pojawiły się na fali rosnącej awersji do ryzyka wywołanej wydarzeniami w Libii i korekty na Wall Street oraz w reakcji na kolejne gołębie wypowiedzi przedstawicieli Rady Polityki Pieniężnej (RPP). W godzinach przedpołudniowych euro potaniało do 3,9521 zł, a frank spadł w okolice 3,07 zł. Nie udało się jednak utrzymać tych poziomów. Na drodze stanęły popołudniowe spadki na głównych europejskich giełdach i związane z tym pogorszenie klimatu inwestycyjnego.

Notowań złotego nie zdołały też wesprzeć, opublikowane dziś przez Główny Urząd Statystyczny, dane o sprzedaży detalicznej w Polsce. W styczniu spadła ona o 28,6% M/M i wzrosła o 5,8% R/R, po tym jak w grudniu wzrosła odpowiednio o 25,3% i 12%. Dane mocno rozczarowały. Prognozowano bowiem spadek sprzedaży o 25,5% M/M i wzrost o 8,7% R/R.

Raport o sprzedaży, jakkolwiek nie wywołał bezpośredniej reakcji rynku walutowego, dodatkowo podkreśla gołębią wymowę ostatnich wypowiedzi członków RPP.

Sytuacja techniczna na wykresach EUR/PLN i CHF/PLN wskazuje na możliwość kontynuacji osłabienia złotego w perspektywie najbliższego tygodnia. O tym w jakim kierunku podąży polska waluta w czwartek, zdecydują przede wszystkim nastroje na rynkach globalnych. Istotny wpływ na nie mogą mieć licznie publikowane dane z USA (wnioski o zasiłek dla bezrobotnych, sprzedaż nowych domów, zamówienia na dobra trwałego użytku), a także dane z Niemiec (PKB za IV kw.) i Strefy Euro (koniunktura gospodarcza).

Marcin R. Kiepas, X-Trade Brokers DM S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin R. Kiepas, X-Trade Brokers DM S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Odrabianie wtorkowych strat