Czytasz dzięki

Odsetki od lokat będą jeszcze niższe

Bartosz Turek, HRE Investments
opublikowano: 01-07-2020, 22:00

Przeciętna roczna lokata założona w maju była oprocentowana na 0,4 proc. w skali roku — wynika z najnowszych danych NBP.

Od tego rachitycznego oprocentowania trzeba jeszcze odjąć podatek. W efekcie w najbliższym czasie inflacja może pochłaniać siłę nabywczą oszczędności nawet 10 razy szybciej niż banki będą do nich dopisywać odsetki.

Nie są to informacje dobre dla osób posiadających oszczędności. Średnie oprocentowanie obliczone dla wszystkich założonych w maju depozytów to zaledwie 0,58 proc. Najgorzej sytuacja wygląda w przypadku lokat o najkrótszej zapadalności (do miesiąca). Oprocentowanie takich depozytów nie przekraczało w maju 0,4 proc. Niestety niemal tak samo źle było w przypadku lokat założonych na 6, 12 czy np. 24 miesiące.

Na niewiele lepsze warunki mogły liczyć osoby zakładające depozyt na okres od 1 do 3 miesięcy. W tym wypadku średnie oprocentowanie wyniosło 0,83 proc. Wynik ten podbijają depozyty promocyjne, w przypadku których, spełniając nieraz szereg dodatkowych kryteriów, można wciąż liczyć na 2-3 proc. odsetek.

I choć już majowe warunki nie rozpieszczają, to niestety w czerwcu banki znowu obcinały oprocentowanie depozytów. To znaczy, że za powierzenie bankowi tysiąca złotych na rok zarobimy dziś już nawet mniej niż 3,24 zł. Taki właśnie wynik sugerowało bowiem majowe podsumowanie opublikowane przez bank centralny. Teoretycznie bowiem do tysiąca złotych bank na statystycznej rocznej lokacie założonej w maju naliczy 4 zł odsetek (0,4), ale od tej kwoty trzeba będzie zapłacić 19 proc. podatku. Warto podkreślić, że powierzając na tych warunkach bankowi na rok kwotę 10 tys. zł, po 12 miesiącach otrzymamy przeciętnie 32,4 zł odsetek po opodatkowaniu. Powierzając 100 tys. zł, otrzymamy 324 zł odsetek. To o około 10 razy za mało, aby pokonać inflację. Przypomnijmy, że ta za czerwiec została wstępnie oszacowana przez GUS na 3,3 proc. w skali roku. Jeszcze w marcu mieliśmy do czynienia z 4,6-procentowym wzrostem cen, a w całym 2020 r. prognozy mówią o potencjalnym wzroście o około 3-4 proc.

Po uwzględnieniu inflacji bankowe depozyty nie dają więc szans na generowanie realnych zysków lub nawet utrzymanie siły nabywczej oszczędności. Mało tego, przeglądając bankowe oferty, nie sposób nie zauważyć, że już dziś możliwa jest nawet sytuacja, w której za trzymanie pieniędzy na rachunku będziemy musieli niekiedy dopłacić — gdy koszty prowadzenia rachunku przekroczą skromne oprocentowanie proponowane przez bank. Warto o tym pamiętać w sytuacji, w której część instytucji oferuje już depozyty oprocentowane na 0,1 proc. lub jedynie 0,01 proc. w skali roku.

Frankowicze kontra banki
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
×
Frankowicze kontra banki
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany co dwa tygodnie
Kamil Zatoński
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartosz Turek, HRE Investments

Polecane