OECD opóźnia publikację danych przez Brexit

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) opóźniła publikację niektórych swoich statystyk gospodarczych, uzasadniając to potrzebą większej ilości czasu na obliczenia skutków ekonomicznych Brexitu, donosi Bloomberg..

Organizacja z siedzibą w Paryżu, opublikuje swoje kompozytowe wskaźniki wyprzedzające, które tak zostały zaprojektowane, aby zapewnić wczesne sygnały punktów zwrotnych w gospodarce dopiero 8 września. Pierwotny harmonogram zakładał ich ujawnienie dzisiaj, w poniedziałek 11 lipca.

Angel Gurria
Zobacz więcej

Angel Gurria

Bloomberg

Choć dane zebrane przed brytyjskim referendum ws opuszczenia Unii Europejskiej wskazywały stabilny wzrost w rozwiniętych gospodarkach, jednak podstawowe dane, które pokrywają okres zmian wywołanych Brexitem nie będą dostępne aż do września – stwierdziła OECD w komunikacie.

Instytucja wyjaśniła, że wyniki niedawnego referendum 23 czerwca w Wielkiej Brytanii są kolejnym bardzo istotnym ale nieoczekiwanym zdarzeniem, które ma wpływ na podstawowe wskaźniki i oczekiwania

Sekretarz generalny OECD Angel Gurria powiedział w ubiegłym tygodniu, że brak bezpieczeństwa zatrudnienia i wzrostu płac napędzał rozdrobnienie polityczne i stały się jednym z powodów, że brytyjscy wyborcy zdecydowali się opuścić UE. 

W kwietniowym raporcie OECD szacowała, że Brexit podwyższy bezrobocie w Wielkiej Brytanii o 1,5 punktu procentowego i kosztować będzie wzrost gospodarczy do 2020 r. 3 punkty procentowe.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / OECD opóźnia publikację danych przez Brexit