OECD uważa, że redukcja stóp jest wciąż możliwa

Deutsche Bank 24 Spółka Akcyjna
25-04-2002, 11:00

Marcin Gocłowski

WARSZAWA (Reuters) - Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) uważa, że w Polsce wciąż istnieje pole do redukcji stóp. Pod warunkiem wszakże, że wydatki budżetu państwa będą utrzymywane pod kontrolą, oświadczyła w swym półrocznym raporcie OECD.

Raport OECD trafia na rynek dokładnie w dniu, w którym Rada Polityki Pieniężnej (RPP) ujawni swą decyzję, czy po raz kolejny obniżyć stopy, czy też ich nie zmienić. OECD, odmiennie niż nawołujący do redukcji politycy, ostrzega jednak, że nie wolno obniżać stóp bez względu na wszystko.

"Bardzo słaby popyt krajowy pozostawia miejsce na dokonanie dalszej obniżki stóp, jednak obniżki te muszą być poparte gwarancją utrzymania w ryzach wydatków budżetowych" - oświadczył w raporcie klub najbogatszych państwa świata, do którego należy też i Polska.

OECD przestrzega też przed rosnącym deficytem obrotów bieżących, który, jak przewiduje, w 2003 roku przekroczy pięć procent Produktu Krajowego Brutto (PKB).

W 2001 roku deficyt na rachunku bieżącym spadł do czterech procent PKB z 6,3 procent w 2000 roku, co również dla OECD jest wysokim poziomem.

"Jeśli nierównowaga w wymianie handlowej Polski ma zostać zahamowana, konieczne jest przyspieszenie reform rynków pracy i produkcji" - stwierdził paryski OECD, którego zadaniem jest między innymi liberalizacja handlu.

Wzrost deficytu będzie zdaniem OECD efektem ożywienia gospodarczego, oczekiwanego w drugiej połowie 2002 roku i w 2003 roku, które, napędzane wzrostem eksportu, zatrzyma spadek inwestycji. W efekcie wzrośnie też jednak import i deficyt obrotów bieżących, sądzi OECD.

OECD uważa, że inflacja, która spadła w 2001 roku do 3,5 procent z 8,5 procent w 2000 roku, może wynieść mniej niż planuje RPP, która zakłada, że wzrost cen wyniesie 4-6 procent. Rząd spodziewa się jej spadku w grudniu poniżej czterech procent.

Średnioterminowy cel RPP zakłada, że poniżej czterech procent spadnie ona do końca 2003 roku.

OECD zauważa również, że w 2001 roku polityka fiskalna uległa złagodzeniu. Deficyt budżetowy wzrósł z dwóch procent PKB do pięciu procent.

"Do sytuacji fiskalnej dołożyła się restrykcyjna polityka monetarna, co w efekcie dało wzrost kursu złotego i realnych stóp procentowych, które pozostały wysokie ponieważ inflacja spadała niemal tak szybko jak stopy nominalne" - napisali eksperci.

Od lutego 2001 roku do chwili obecnej stopy procentowe spadły o połowę. Najważniejsza z nich - 28-dniowa stopa interwencyjna - wynosi obecnie minimum 10 procent. Większość analityków ankietowanych przez Reutera spodziewa się, że RPP obniży dziś stopy o 50-100 punktów bazowych.

OECD spodziewa się, że w 2002 roku PKB wzrośnie o 1,3 procent. W 2003 roku tempo wzrostu powinno osiągnąć 2,7 procent. W 2001 roku wzrost PKB wyniósł 1,1 procent, a w 2002 roku według oczekiwań rządu wynieść ma jeden procent.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Deutsche Bank 24 Spółka Akcyjna

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / OECD uważa, że redukcja stóp jest wciąż możliwa