OEX sprzedał ArchiDoc za 65 mln zł

opublikowano: 22-10-2019, 22:00

Polska spółka zarządzająca dokumentami ma być dla irlandzkiej grupy Oasis nie tylko przyczółkiem w regionie, ale także źródłem nowych rozwiązań.

ArchiDoc, firma zajmująca się zarządzaniem dokumentami i obsługą back-office, ma nowego właściciela — wywodzącą się z Irlandii Oasis Group. Grupa OEX sprzedała spółkę za 65 mln zł plus 15 mln zł ewentualnych dopłat, które uiści w ciągu dwóch lat.

Konrad Rochalski
Fot. ARC

Nie tylko rynek

— Oasis docenił nasze kompetencje. Rozwijamy produkty związane z digitalizacją, archiwizacją i elektronicznym obiegiem dokumentów, dziś te usługi stanowią połowę biznesu. Druga połowa to outsourcing procesów biznesowych. Jesteśmy spółką technologiczną. Stworzone przez nasz zespół IT roboty obsłużą w tym roku 60 mln stron dokumentów, trzy razy więcej niż w 2018 r. Nasz nowy inwestor chciałby się rozwijać w tym kierunku i rozumie, że nie jesteśmy tylko magazynem z dokumentami, lecz znaczącym centrum kompetencyjnym — mówi Konrad Rochalski, prezes ArchiDoc.

Przejęcie nie wpłynie na zmianę nazwy, członków zarządu ani na radykalne zmiany strategii i portfolio produktów ArchiDoc. Zmodyfikowany zostanie tylko logotyp — nowy jest inspirowany znakiem Oasis. Polska spółka w kilkudziesięciu lokalizacjach w Polsce zatrudnia 1,3 tys. osób.

— Tylko w tym roku zwiększyliśmy zatrudnienie o 300 pracowników. Wciąż prowadzimy intensywną rekrutację w Chorzowie, Łodzi i Warszawie. Mamy znaczącą nadpodaż projektów — mówi Konrad Rochalski.

Ostra konkurencja

Zapowiada, że przychody spółki mogą w tym roku urosnąćo 25 proc. do 65 mln zł. Największy konkurent ArchiDoc, amerykański Iron Mountain, który w 2018 r. miał w Polsce 100 mln zł przychodów, też zapowiadał, że w tym roku może je zwiększyć. Nie wszystkim firmom wiedzie się tak dobrze, niektóre walcząc o klienta, zbyt mocno obniżyły marże. Niedawno zbankrutowała DocFlow, polska firma z tej branży.

— Firmy z branży zarządzania, przechowywania i zabezpieczania informacji to podmioty opiekujące się najcenniejszym zasobem firm — danymi. Transakcja Oasis na pewno doprowadzi do ustabilizowania polityki cenowej i jakości usług — z korzyścią dla całego rynku — komentuje Sylwia Pyśkiewicz, prezes Iron Mountain.

— Rynek archiwizacji czeka konsolidacja. Oasis chce być europejskim konkurentem Iron Mountain, który jest prawdopodobnie największy na świecie i ma dużo międzynarodowych umów. Między spółkami z grupy OEX a ArchiDoc nie było wiele synergii, bo archiwizacja to specyficzna działalność. Transakcja daje grupie OEX możliwość inwestycji w nowe technologie, które zmieniają rynek call center — chatboty, sztuczną inteligencję i inne — mówi Jacek Levernes, założyciel i honorowy prezes ABSL, obecnie doradca w BCG i członek rady dyrektorów w Globalworth Holding.

ArchiDoc jest 46. akwizycją założonej w 1999 r. Oasis i pierwszą spółką z Europy Środkowej, która weszła do tej grupy. Spółka z centralą w Dublinie ma ponad 50 biur w Irlandii, Belgii, Wielkiej Brytanii i Holandii. Jej strategia opiera się na wzroście przez akwizycje.

— Nie wykluczamy przyspieszenia akwizycji w Polsce i za granicą, stanowią one fundament naszej strategii European Expansion Programme, w tym momencie nie mogę jednak ujawniać szczegółów — mówi Espen Halvorsen, prezes Oasis Group.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane