OFE przekraczają limity inwestycyjne

Katarzyna Ostrowska
opublikowano: 06-07-1999, 00:00

OFE przekraczają limity inwestycyjne

Fundusze emerytalne nadal nie otrzymały 95 proc. składek

WYROZUMIAŁY: Ryszard Jach, wiceprezes PTE Skarbiec-Emerytura, uważa, że zaletą UNFE jest elastyczne podchodzenie do funduszy, które przekraczają limity inwestycyjne. fot. BS

Od początku ubiegłego tygodnia ZUS przesyła funduszom emerytalnym znacznie więcej pieniędzy, ale OFE nadal przekraczają ustawowe limity inwestycyjne. Wartość jednostek rozrachunkowych otwartych funduszy emerytalnych wzrosła — od dnia, kiedy fundusze zaczęły je podawać — nawet o 5,4 proc. Wynika to jednak z ograniczonych możliwości inwestowania.

W końcu czerwca większość funduszy emerytalnych przekroczyła ustawowe limity inwestycyjne. Przepisy określają, że górny limit aktywów funduszu możliwych do zaangażowania w jednym banku może wynieść najwyżej 7,5 proc. W depozytach bankowych i bankowych papierach wartościowych fundusz może lokować do 20 proc. wartości aktywów. Tymczasem m.in. OFE: Pioneer, PZU Złota Jesień, Ego, Zurich Solidarni, PBK Orzeł, Pocztylion w papierach bankowych i depozytach mają nawet do 80 proc. aktywów.

Małe aktywa

Według Waldemara Gębusia, dyrektora departamentu zarządzającego aktywami w OFE Dom, fundusze są zmuszone do przekraczania limitów. Dzieje się tak wówczas, gdy otrzymują duży, w porównaniu z posiadanymi aktywami, przelew z ZUS. Gdy fundusze będą dysponować większymi aktywami, rzędu setek milionów złotych, taka sytuacja nie będzie możliwa.

Dotychczas ZUS przesłał do funduszy ponad 20 mln zł. Mariusz Dąbkowski, członek zarządu i dyrektor pionu zarządzania aktywami w OFE Ego, przestrzega przed zbytnią euforią związaną z przyśpieszeniem wysyłki pieniędzy przez ZUS.

— To jednak nadal niewielki procent kwoty, którą powinniśmy otrzymać. Z około 10 mln zł, które powinny już być na kontach uczestników Ego, dostaliśmy 300 tys. zł — mówi Mariusz Dąbkowski.

Ryszard Jach, wiceprezes PTE Skarbiec-Emerytura, twierdzi, że do funduszy nie trafiło ponad 95 proc. składek.

Jednostki nie do oceny

Jeżeli w najbliższym czasie unormuje się sytuacja z wysyłaniem pieniędzy przez ZUS, być może wyklaruje się także wartość jednostek rozrachunkowych. Staną się one bardziej wiarygodne i będą odzwierciedlać rzeczywiste zdolności zarządzających aktywami w funduszach. Dotychczas bowiem ich wartość zależała od liczby uczestników funduszu, ale też od kwot przesłanych przez ZUS, a ponadto od tego, czy OFE inwestowały w papiery krótkoterminowe o wysokiej stopie zwrotu. Tak wysoka jak obecnie wartość jednostek rozrachunkowych możliwa jest tylko dzięki inwestycjom w akcje.

— Duże różnice w stopach zwrotu funduszy wynikają z różnicy wielkości ich aktywów i nie świadczą o profesjonalizmie zarządzających. Obecnie sprzyja temu również dobra koniunktura na giełdzie. Wciąż jednak OFE nie mogą skonstruować portfela według wcześniej przyjętych strategii — twierdzi Ryszard Jach.

Miesięczne raporty

Fundusze emerytalne są zobligowane do comiesięcznego informowania o strukturze aktywów. Sytuacja zmienia się bardzo szybko, a nowe przelewy z ZUS zmieniają radykalnie strukturę portfela. Pierwszym funduszem, który podał informację o strukturze swojego portfela, był OFE PZU Złota Jesień. 30 czerwca obligacje, bony skarbowe i inne papiery wartościowe stanowiły 14,16 proc. aktywów tego funduszu, depozyty bankowe i bankowe papiery wartościowe — aż 84,48 proc., akcje spółek notowanych na rynku podstawowym — tylko 1,33 proc.

OFE Skarbiec-Emerytura posiada około 10 proc. aktywów w akcjach, AIG OFE — 1,05 proc., Pocztylion - 0,3 proc., zaś Pioneer — 4,49 proc. aktywów w akcjach i 78,09 proc. w depozytach bankowych.

— W funduszu emerytalnym Dom wykorzystywaliśmy timing na rynku akcji i obligacji. Dotychczas nie rozpoczęliśmy jeszcze dywersyfikacji portfela na rynkach międzynarodowych, która minimalizowałaby ryzyko inwestycyjne — mówi Waldemar Gębuś.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Ostrowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / OFE przekraczają limity inwestycyjne