OFE: są pierwsze wyniki inwestycji

Katarzyna Ostrowska
opublikowano: 27-05-1999, 00:00

OFE: są pierwsze wyniki inwestycji

Znane są już pierwsze wyniki 13 funduszy emerytalnych. Najlepszy w inwestowaniu pieniędzy klientów okazał się Bankowy OFE — wartość jednostki rozrachunkowej funduszu wzrosła o 1,3 proc.

13 funduszy emerytalnych podało wartość jednostek rozrachunkowych. Najlepszy w inwestowaniu okazał się Bankowy OFE, zarządzany przez PKO/Handlowy PTE. Od początku alokacji składek do ostatniego wtorku zarobił on dla swoich klientów najwięcej — 1,3 proc. Fundusz Dom zwiększył wartość swojej jednostki o 1 proc. Wartość jednostki Pioneera wzrosła z 0,4 proc. do 0,9 proc., a funduszu Ego — z 0,4 proc. do 0,7 proc.

Obecne wyniki funduszy emerytalnych nie są jednak obiektywne.

Winny ZUS

Winny jest sam ZUS, który przesłał do niektórych funduszy za dużo (nawet pięciokrotnie więcej), a do innych za mało pieniędzy. Fundusze, które otrzymały od ZUS kilkaset czy kilka tysięcy złotych, nie miały zbyt dużo możliwości.

Wyniki przypadkowe

Specjaliści rynku emerytalnego twierdzą, że wyniki osiągane przez fundusze są przypadkowe. Im więcej otrzymały one pieniędzy, tym większą wartość osiągnęły ich jednostki. Wątpliwości przedstawicieli funduszy budzi natomiast zachowanie ZUS. Prawdopodobnie część danych o klientach nie została przez niego przetworzona. Nie działa prawdopodobnie sprawnie cały system ZUS-u.

Tylko straty

Wczoraj w ZUS nie było żadnej osoby upoważnionej do udzielenia informacji o kwotach przesłanych do funduszy. Szacunkowo ZUS mógł przesłać do funduszy około 1,4 mln zł z około 200 mln, które powinny wpłynąć do końca maja. Nie wpłynęły wszystkie składki za kwiecień dla osób, które podpisały umowy w marcu. Straty ponoszą więc zarówno klienci funduszy — ich składki nie są pomnażane, jak i fundusze emerytalne — rosną koszty stałe. Na ostateczną ocenę ZUS trzeba poczekać do końca miesiąca, kiedy do OFE wpłynie więcej składek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Ostrowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / OFE: są pierwsze wyniki inwestycji