OFE wzmocnią polską giedę

Ostrowska Katarzyna
opublikowano: 27-09-1999, 00:00

OFE wzmocnią polską giełdę

Fundusze emerytalne będą, podobnie jak w innych krajach, jednymi z największych i najbardziej aktywnych inwestorów na polskim rynku kapitałowym. Większość Polaków stanie się pośrednio (poprzez fundusze) jego uczestnikami.

Analitycy szacują, że za pośrednictwem OFE na rynek będzie trafiało 3,5-4 mld zł rocznie. Skorzystają na tym nie tylko duże, stabilne spółki giełdowe, w które każdy fundusz emerytalny zamierza zainwestować (branża telekomunikacyjna, bankowa). Skorzystają również mniejsze firmy, którym łatwiej będzie znaleźć potencjalnych inwestorów. Poza tym, fundusze ustabilizują polski rynek kapitałowy dzięki długoterminowym inwestycjom.

Największą popularnością cieszyć się będą jednak skarbowe papiery dłużne, obligacje i bony — emitowane przez Skarb Państwa oraz NBP. Popularność tych instrumentów jest ściśle związana z ich bezpieczeństwem.

Prawdopodobnie II filar będzie skonstruowany z 8-15 funduszy. Spośród nich pięć największych przejmie w zarządzanie 50-75 proc. aktywów pochodzących ze składek emerytalnych. Fundusze te zdominują rynek kapitałowy w Polsce. Będą wyznaczać trendy na warszawskiej giełdzie. Przy tak ogromnych inwestycjach każdorazowe wycofanie środków z konkretnej spółki (szczególnie średniej lub małej) będzie skutkowało gwałtownym spadkiem kursu jej akcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ostrowska Katarzyna

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu