Ogniotrwałe drzwi palą się do wzrostu

opublikowano: 30-05-2017, 22:00

Firma Assa Abloy Mercor Doors, lider polskiego rynku drzwi przeciwpożarowych, zamierza w ciągu kilku lat podwoić obroty.

W fabryce w Dobrzyniu Wielkim pod Opolem powstaje obecnie ponad 60 tys. ogniotrwałych drzwi rocznie. Bartosz Kaczorowski, dyrektor zarządzający spółki Assa Abloy Mercor Doors, do której należy zakład, planuje, że za dwa lata produkcja przekroczy 100 tys. Z taśm zjeżdżać ma też więcej niż dotychczas bram oraz kurtyn przeciwpożarowych. W grudniu 2013 r. część spółki Mercor, która specjalizuje się w takiej produkcji, stała się własnością międzynarodowego koncernu Assa Abloy z siedzibą w Sztokholmie. Transakcja warta była ponad 220 mln zł. Obecnie przedsiębiorstwo, które zatrudnia ok. 300 osób, w tym 150 przy produkcji, jest największym w Polsce producentem tzw. oddzieleń przeciwpożarowych.

— Szacujemy nasz udział w rynku stalowych drzwi przeciwpożarowych, które są naszym głównym produktem, na ok. 25 proc. Nasz największy konkurent ma kilkanaście procent —  mówi Bartosz Kaczorowski, dyrektor zarządzający spółki Assa Abloy Mercor Doors
Zobacz więcej

— Szacujemy nasz udział w rynku stalowych drzwi przeciwpożarowych, które są naszym głównym produktem, na ok. 25 proc. Nasz największy konkurent ma kilkanaście procent —  mówi Bartosz Kaczorowski, dyrektor zarządzający spółki Assa Abloy Mercor Doors ARC

— Szacujemy nasz udział w rynku stalowych drzwi przeciwpożarowych, które są naszym głównym produktem, na ok. 25 proc. Nasz największy konkurent ma kilkanaście procent — mówi Bartosz Kaczorowski.

W ubiegłym roku sprzedaż spółki Assa Abloy Mercor Doors wyniosła ok. 150 mln zł, podobnie jak rok wcześniej. Teraz firma ma przyspieszyć.

— Naszym celem jest podwojenie obrotów w ciągu pięciu lat, co oznacza wzrost do ok. 300 mln zł — deklaruje dyrektor zarządzający Assy Abloy Mercor Doors. Aby osiągnąć cel, firma będzie musiała m.in. dostawić w zakładzie kolejną linię produkcyjną. Rozpoczęcie jej montażu planowane jest na drugą połowę przyszłego roku. Inwestycja i wzrost produkcji pozostałych linii zwiększyłyby zdolności produkcyjne fabryki o ok. 70 proc. W rozwój i usprawnienie produkcji w Polsce w ciągu kilku lat firma zainwestuje 15-20 mln zł. Obecnie dwie trzecie produkcji sprzedaje się w Polsce, reszta trafia głównie do Francji, Belgii, Luksemburga, Danii, Finlandii i na Wschód, m.in. na Litwę i Ukrainę. Na rodzimym rynku największą popularnością cieszą się drzwi płaszczowe (konstrukcja stalowa pokryta blachą), a na zachodzie Europy nabywców znajdują głównie drzwi profilowe (konstrukcja stalowa i szkło).

— Wchodzimy także na bardziej egzotyczne rynki, np. do Kazachstanu, gdzie planujemy uruchomić salony sprzedaży — mówi Bartosz Kaczorowski. Assa Abloy Mercor Doors chce wykorzystać fakt, że jest częścią globalnej grupy, która ma kontakty handlowe w bardzo wielu krajach. Ponadto marża za granicą jest zwykle większa niż w Polsce, choć np. na rynkach afrykańskich czy iberyjskich zarabia się mniej. Rynek krajowy pozostanie jednak w centrum uwagi firmy. W Polsce zarząd wciąż widzi jeszcze sporo miejsca, choć dynamika wzrostu na rynkach eksportowych powinna być większa — Docelowo, jeszcze przed końcem dekady, połowa naszej sprzedaży ma przypadać na kraj, a druga na zagranicę — deklaruje Bartosz Kaczorowski.

148 Tylu przejęć w ciągu ostatnich 10 lat dokonała grupa Assa Abloy. Jednym z kupionych przez nią podmiotów była część polskiej firmy Mercor — dzisiejsza spółka Assa Abloy Mercor Doors.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Ogniotrwałe drzwi palą się do wzrostu