Ogromna strata KGHM

WST, KZ
opublikowano: 17-03-2016, 17:44

W 2015 r. KGHM zanotował 5 mld zł skonsolidowanej straty netto. Kurs spółki zareagował spokojnie.

Przychody koncernu niemal nie zmieniły się w porównaniu z 2014 r. - sięgnęły 20 mld zł, wobec 20,5 mld zł rok wcześniej. Główną tego przyczyną było obniżenie średniorocznych cen miedzi i srebra o - odpowiednio - 20 i 18 proc. przy jednoczesnym wzroście kursu dolara o 19,5 proc.

Finansami grupy na razie będzie zajmował się Krzysztof Skóra, prezes KGHM. Najbliższą okazją do powołania wiceprezesa ds. finansów będzie 23 lutego. Wtedy znów zbierze się nadzór Polskiej Miedzi.
Wyświetl galerię [1/2]

BRAKUJĄCE OGNIWO:

Finansami grupy na razie będzie zajmował się Krzysztof Skóra, prezes KGHM. Najbliższą okazją do powołania wiceprezesa ds. finansów będzie 23 lutego. Wtedy znów zbierze się nadzór Polskiej Miedzi. Grzegorz Kawecki

Na wyniku zaciążyły odpisy wartości udziałów w projekcie chilijskim i strata z jego wyceny. Łącznie te dwie pozycje odjęły od wyniku brutto ze sprzedaży (spadł w 2015 r. z 4,7 do 1,85 mld zł)  5,1 mld zł.

Na poziomie jednostkowym KGHM poniósł stratę netto w kwocie 2,788 mld zł wobec zysku na poziomie 2,414 mld rok wcześniej, podała spółka w komunikacie.Z 16,633 mld do 15,939 mld zł spadły przychody.

Kiedy dwa tygodnie temu KGHM zasygnalizował, że odpisy będą większe, analitycy zasygnalizowali, że takie straty oznaczają brak dywidendy za 2015 r. Czytaj więcej e artykule "Dywidenda z KGHM? Zapomnij"

"W trudnym otoczeniu rynkowym, w jakim obecnie znajduje się Spółka, celem Zarządu jest przede wszystkim ochrona jej wartości w perspektywie długoterminowej, tak aby akcjonariusze mogli zrealizować zakładaną stopę zwrotu z inwestycji. Aby osiągnąć ten cel, dokładnie weryfikujemy i analizujemy nasze założenia i plany inwestycyjne w Grupie Kapitałowej w krótkim i średnim terminie. To pozwoli nam nadawać priorytet właściwym inwestycjom, a co za tym idzie – konsekwentnie podążać ścieżką wzrostu, przy zachowaniu rentowno- ści operacyjnej. Będziemy realizować kluczowe zamierzenia inwestycyjne, przy czym harmonogramy poszczególnych projektów i ich budżety będą jeszcze lepiej dostosowane do warunków rynkowych. Stawiamy przede wszystkim na wzrost konkurencyjności kosztowej, rozwój nowoczesnych rozwiązań technologicznych oraz optymalizację zarządzania portfelem projektów" - napisał w liście do akcjonariuszy Krzysztof Skóra, prezes KGHM.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST, KZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Ogromna strata KGHM