Ogrzeją i dbają o środowisko

Ewa Kulesza
opublikowano: 04-01-2007, 00:00

Jak powiązać dążenie do zmniejszenia kosztów działania firmy z ochroną środowiska? Energotechnika realizuje inwestycje łączące te cele.

Firma powstała w 1987 r. Wcześniej jej założyciel i do dzisiaj prezes Jerzy Umiński pracował jako główny energetyk w ostrowskiej fabryce mebli, znanej jako Forte.

— Rozpoczynając własną działalność gospodarczą, miał doświadczenie w branży ciepłowniczej — stwierdza Piotr Szutkiewicz, wiceprezes zarządu Energotechniki.

Od węgla do biomasy

Przedsiębiorstwo zaczynało od remontów przemysłowych kotłów węglowych. W połowie lat 90. pojawiły się w ciepłownictwie nowe technologie: nowoczesne kotły na palniki olejowe i gazowe.

— Zaczęliśmy się specjalizować w przerabianiu kotłowni węglowych na gazowe lub olejowe — mówi Piotr Szutkiewicz.

W 2000 r. nastąpił kolejny przełomowy punkt w działalności firmy. Wiązało się to z podwyżką cen nośników energii, głównie oleju. Wskutek tego przedsiębiorcy zaczęli szukać alternatywnych sposobów zaopatrywania się w ciepło.

— Energotechnika wyszła naprzeciw ich potrzebom i jako jedna z pierwszych firm w Polsce zaczęła instalować kotłownie na biomasę, szczególnie na tak zwany zrębek drewniany — opowiada Piotr Szutkiewicz.

Wcześniej odpady drewniane, np. drobne gałęzie, były traktowane jako bezużyteczny odpad.

Także w tym czasie Energotechnika poszerzyła zakres usług — zaczęła również modernizować sieci wodociągowe, kanalizacyjne oraz oczyszczalnie ścieków.

Wykonać od A do Z

Energotechnika ma własne brygady budowlane, technologiczne —odpowiedzialne za prace instalacyjne — oraz elektryczne. Poza tym ma także własne biuro projektowe.

— Dzięki temu możemy zaprojektować i wykonać nieomal każdą inwestycję ciepłowniczą lub wodociągową, jakiej zażyczy sobie klient. Co więcej, możemy wybudować mu całą instalację pod klucz — podkreśla Piotr Szutkiewicz.

Inwestorzy wielokrotnie skorzystali z tej możliwości, powierzając firmie teren pod budowę i nie angażując się w prace aż do uroczystego przecięcia wstęgi.

— Odpowiadamy za wszystkie etapy budowy, poczynając od wykonania dokumentacji i uzyskania pozwolenia na budowę — wyjaśnia Piotr Szutkiewicz.

Firma pozyskuje kontrakty głównie z przetargów publicznych. Jej klientami są przede wszystkim urzędy i inne instytucje państwowe oraz zakłady przemysłowe.

Niektóre zakłady opierają swoją produkcję na poprawnym działaniu instalacji ciepłowniczych (np. mleczarnie, które potrzebują pary o wysokim ciśnieniu). Jeśli kotłownia zawodzi, to produkcja w takim zakładzie jest wstrzymywana i ponosi on straty.

— W historii naszej firmy nie było przypadku, by instalowane przez nas urządzenia zawiodły — zapewnia solennie Piotr Szutkiewicz.

Z ekologią w tle

Usługi, które wykonuje firma, mają zmniejszać koszty działalności inwestorów, ale przyczyniają się także do ochrony środowiska naturalnego. Z niektórych inwestycji zarząd firmy jest szczególnie dumny właśnie ze względu na ich aspekt ekologiczny.

— Ciekawym zadaniem był montaż w oczyszczalni ścieków urządzeń kogeneracyjnych, czyli agregatów przetwarzających biogaz, powstający wskutek oczyszczania ścieków, w energię elektryczną i cieplną — opowiada Piotr Szutkiewicz.

Do tej pory biogaz był zimą spalany, by uzyskać energię cieplną. Latem jednak spalano go na specjalnych pochodniach, bo ciepła w tym okresie potrzeba znacznie mniej.

— Teraz, dzięki możliwości uzyskania z biogazu energii elektrycznej, nie będzie uwalniany do atmosfery — tłumaczy Piotr Szutkiewicz.

Energotechnika modernizuje również oczyszczalnie ścieków, by umożliwić mineralizację termiczną osadów pościekowych. Dzięki temu będzie można znacznie zmniejszyć objętość tych zanieczyszczeń.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane