Okęcie ma zielone światło

Marcin Goralewski
opublikowano: 20-09-2002, 00:00

Ministerstwo Infrastruktury nie znalazło uchybień w pracy komisji przetargowej przy wyborze inwestora, który ma rozbudować Okęcie. Umowa z Budimexem i Ferrovialem ma być podpisana na początku grudnia.

Ministerstwo Infrastruktury podjęło decyzję w sprawie przetargu na rozbudowę warszawskiego Okęcia.

— W toku przeprowadzonych prac nie doszło do stwierdzenia nieprawidłowości. Komisja powołana przez Ministerstwo Infrastruktury badała procedury przetargowe i ich zgodność z obowiązującym prawem — mówi Ireneusz Piętakiewicz, dyrektor Departamentu Kontroli MI.

Po tej decyzji Porty Lotnicze (PL) mogą rozpocząć negocjacje z konsorcjum Budimexu i Ferrovialu dotyczące ostatecznego kontraktu.

— Umowa powinna zostać podpisana w pierwszej dekadzie grudnia. Budowa rozpocznie się po roku przygotowań i potrwa dwa lata. Określony przez nas na listopad 2005 r. termin oddania do użytku terminalu II nie jest zagrożony — tłumaczy Zbigniew Lesiecki, szef PL.

Umowa ma opiewać na blisko 200 mln USD (około 830 mln zł). Ostateczny koszt wykonania inwestycji może być wyższy.

— Naszym celem jest jednak wynegocjowanie ostatecznego porozumienia na taką właśnie kwotę — dodaje szef PL.

Zarzut niedoszacowania oferty przez konsorcjum Budimexu był najczęściej podnoszony przez przegrane firmy. Strabag i Hochtief argumentowały, że zwycięskie konsorcjum zaniżyło ofertę „o kilkadziesiąt milionów dolarów”. Hochtief oferował wybudowanie terminalu za blisko 275 mln USD, Strabag za 279 mln USD. Zarzuty dotyczyły także jakości oferty oraz rozwiązań technicznych i łamania zasad przeprowadzania przetargów.

Zarówno Hochtief, jak i Strabag zapowiadały, że przed sądem będą domagały się zwrotu kosztów poniesionych przy opracowywaniu oferty. Droga formalnych protestów, które mogły zmienić wykonawcę terminalu, zakończyła się.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Goralewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Okęcie ma zielone światło