Okiem eksperta: Tauron jest atrakcyjną inwestycją

Grażyna Magdziak
opublikowano: 14-06-2010, 00:00

Akcje PZU w ofercie publicznej kupiło ćwierć miliona osób. Każda z nich miała więc kontakt z biurem maklerskim. Ludzie ci interesowali się debiutem giełdowym i ceną, jaką osiągnęły kupione przez nich akcje PZU. Jeśli nie sprzedali akcji zaraz pierwszego dnia, to zainteresowanie ich ceną, a więc i zasadami funkcjonowania publicznego rynku kapitałowego, będzie trwało dłużej. To wszystko upowszechnia wiedzę o Giełdzie Papierów Wartościowych, nawet wówczas, jeśli uwzględnimy fakt, że większość akcji kupowały osoby już wcześniej inwestujące w ten sposób pieniądze. Poza tym doniesienia medialne o dużym zainteresowaniu akcjami PZU motywują osoby, które tych akcji nie kupowały, do przemyślenia, czy w przyszłości samemu nie skorzystać z podobnej możliwości.

Tauron jest spółką nieporównywalnie mniejszą i nie tak dobrze znaną jak PZU. Przesądzi to o tym, że jej debiut giełdowy nie będzie już tak dużym wydarzeniem gospodarczym jak w przypadku PZU. Zakup akcji Tauronu jest jednak również atrakcyjną inwestycją, ponieważ w najbliższej przyszłości energetyka będzie jedną z najszybciej rozwijających się w Polsce dziedzin gospodarki. Nie sądzę zatem, by były jakiekolwiek problemy ze sprzedażą akcji tej spółki.

Dla jej prywatyzacji planowane IPO jest niebywale ważne. Mimo że skarb państwa pozostanie największym akcjonariuszem Tauronu, fakt notowania firmy na rynku publicznym wymusi rynkowy charakter jej zarządzania i umożliwi praktycznie nieograniczony dostęp do środków rozwojowych.

Grażyna Magdziak

prezes BAA Polska, ekspert BCC

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grażyna Magdziak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Okiem eksperta: Tauron jest atrakcyjną inwestycją