Oni idą po twoje pieniądze

KZ
opublikowano: 26-06-2006, 00:00

Już po raz drugi Giełda Papierów Wartościowych i Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych zorganizowały „IPO Day”. Swoje osiągnięcia i plany rozwoju prezentowali menedżerowie siedmiu spó- łek, które wkrótce zwrócą się do inwestorów po kapitał. Obecni byli przedstawiciele dystrybutorów odzieży Monnari Trade i Mewy, budowlanego ABM Solid, przetwórcy ryb Seko, Eurotela — dilera komórek, właściciela hoteli i uzdrowisk — Interferie.pl, wreszcie — sieci sklepów sportowych Intersport. Inwestorzy mieli okazję poznać spółki, ich model biznesowy, wyniki i otoczenie rynkowe. Ale nie tylko. „IPO Day” to świetna okazja, by poznać menedżerów, którzy decydować będą o tym, jak wydać pieniądze powierzone im przez nowych akcjonariuszy.

STAWIA NA MARKĘ

Marek Banasiak, prezes Monnari Trade, ukończył organizację i zarządzanie na Uniwersytecie Łódzkim. W 1998 r. wraz z żoną i trzecim wspólnikiem, Mirosławem Misztalem, założyli spółkę Monnari. Od 2002 r., kiedy otworzono pierwsze dwa salony z odzieżą kobiecą, sieć rozrosła się do 72 placówek, a w planach jest kilkanaście kolejnych do końca tego roku. Prezes kładzie silny nacisk na budowanie prestiżowego wizerunku marki. Nie zapomina jednak także o tym, co jest zmorą firm handlujących odzieżą: wysokich należnościach i zapasach.

CZŁOWIEK RYNKU

Krzysztof Płachta zarządza Eurotelem (diler sieci Era) od kwietnia tego roku. Rynek kapitałowy zna jednak jak mało kto. Od 1994 r. nieprzerwanie pracuje w DM Penetrator, gdzie zaczynał jako makler papierów wartościowych (licencja numer 656). Obecnie pełni funkcję dyrektora oddziału brokera w Sopocie. Eurotel ma 50 punktów sprzedaży. Ambicją prezesa jest skrócenie dystansu do lidera — Germanosa. Do tego właśnie potrzebna jest giełda.

NA DOBRE I NA ZŁE

Marek Pawlik, z wykształcenia inżynier mechanik, przed 15 laty zakładał ABM Solid, tarnowską firmę budowlaną. Przetrwał z nią fatalne lata dla branży, kiedy bankrutowało wiele dużo większych przedsiębiorstw. Od początku pozostaje jej głównym udziałowcem (wraz z rodziną kontroluje 70,9 proc. akcji). Deklaruje, że nie będzie zmniejszał zaangażowania kapitałowego w firmie. Pieniądze z giełdy (30-35 mln zł) chce przeznaczyć m.in. na projekty deweloperskie i przejęcia.

BYĆ JAK LPP

Józef Kiszka, prezes Mewy, ukończył ekonomikę przemysłu na lubelskim UMCS. Ma także tytuł MBA, zdobyty w Lubelskiej Szkole Biznesu. Od 1979 r. przez 15 lat pracował w Fabryce Maszyn w Janowie Lubelskim. W Mewie od 1994 r., najpierw jako dyrektor finansowy, a od 1998 r. jako prezes. Teraz kusi inwestorów wizją stworzenia odpowiednika LPP w branży dystrybutorów bielizny.

WILK MORSKI

Kazimierz Kustra, właściciel Seko, branżę rybną zna od podszewki: pracuje w niej od 33 lat, kilka lat pływał kutrami. W 1989 r. założył pierwszą prywatną firmę przetwórstwa ryb, ale ostatecznie nie wszedł do jej zarządu. Trzy lata później założył Seko, w którym do dziś sprawuje niepodzielne rządy, kontrolując 100 proc. akcji. Z giełdy chce uzyskać kilkadziesiąt milionów złotych. Pójdą m.in. na przejęcia mniejszych firm z sektora.

SZACHISTA Z KGHM

Andrzej Bukowczyk, wiceprezes firmy Interferie.pl, doświadczenie zdobywał, pełniąc funkcje od konsultanta, przez menedżera projektów doradczych, po prezesa zarządu i przewodniczącego rady nadzorczej. Od wielu lat związany ze spółkami grupy KGHM. Jest właścicielem i dyrektorem firmy doradczej Sigma Konsulting Gospodarczy. Zawodnik klubu szachowego Miedź Legnica.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ

Polecane