Oni zyskali/stracili najwięcej

MWIE
opublikowano: 30-01-2012, 00:00

Spółki wybrane spośród 30 emitentów, których akcje w styczniu rosły najszybciej. Wzięliśmy pod uwagę jedynie spółki o kapitalizacji 50 mln zł i więcej. Stan na 26 stycznia.

Trakcja Tiltra

Stopa zwrotuod początku roku: 78%

Stopa zwrotu w 2011 r.: -83%

Sektor budowlany był największym przegranym bessy. Jego indeks zniżkował o 55 proc. Czas na odbicie, które widać już w notowaniach Trakcji Tiltry. Aby kurs wrócił do szczytu z 2010 r., potrzeba jednak wzrostu o kolejne… 300 proc.

JW Construction

Stopa zwrotuod początku roku: 43%

Stopa zwrotu w 2011 r.: -66%

Od początku roku indeks WIG Deweloperzy zyskał 15 proc., po tym jak w zeszłym roku stracił nieco ponad połowę wartości. Notowania branży w górę pociągnął lider krajowego segmentu budownictwa popularnego.

Vistula

Stopa zwrotuod początku roku: 38%

Stopa zwrotu w 2011 r.: -62%

W kryzysie konsumenci oszczędzają na tym, co nie jest niezbędne. Nie można się więc dziwić akcjonariuszom odzieżowej spółki, że wyprzedawali jej papiery. Teraz jednak inicjatywa przeszła w ręce kupujących.

Groclin

Stopa zwrotuod początku roku: 28%

Stopa zwrotu w 2011 r.: -19%

Zaopatrującemu europejskich producentów samochodów Groclinowi kryzys dał się mocno we znaki. Od lutego do grudnia (poprzedni styczeń należał jeszcze niepodzielnie do byków) papiery straciły 63 proc. wartości. Teraz odbijają się jako jedne z pierwszych.

Barlinek

Stopa zwrotuod początku roku: 26%

Stopa zwrotu w 2011 r.: -71%

Pogarszające się perspektywy budownictwa mocno odbiły się także na notowaniach producentów materiałów wykończeniowych. Barlinek, jedna ze spółek, które w bessie traciły najwięcej, to teraz lider zwyżek.

Oni stracili

Wybrane spółki. Stan na 26 stycznia.

Tauron

Stopa zwrotuod początku roku: -1%

Stopa zwrotu w 2011 r.: -17%

Defensywna branża nie pozwoliła na większe odbicie papierów Tauronu. Mimo to akcjonariusze nie powinni narzekać. Zeszły rok zakończyli ze stratą 17 proc., co na tle wyników indeksu cenowego jest dobrym osiągnięciem.

Kredyt Inkaso

Stopa zwrotuod początku roku: -2%

Stopa zwrotu w 2011 r.: -5%

Papiery zajmującej się m.in. windykacją należności spółki ochroniły w zeszłym roku inwestorów przed większymi stratami. Teraz jednak trudno o zyski.

City Interactive

Stopa zwrotuod początku roku: -3%

Stopa zwrotu w 2011 r.: +17%

Jeden z bohaterów poprzedniej hossy w styczniu nie zachwycił. Na pocieszenie zostają zeszłoroczne zyski, które lokowały spółkę wśród najlepszych inwestycji.

Vindexus

Stopa zwrotuod początku roku: -5%

Stopa zwrotu w 2011 r.: +25%

Operator giełdy praw majątkowych świetnie sobie radził w zeszłym roku. W tym jest już nieco gorzej.

CEZ

Stopa zwrotuod początku roku: -6%

Stopa zwrotu w 2011 r.: +19%

WIG Energia jest od początku roku na procentowym minusie. Nie może więc dziwić, że również czeski dostawca prądu znalazł się wśród styczniowych maruderów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MWIE

Polecane