Operator sieci Play zarabia przed wydatkami

opublikowano: 25-02-2015, 00:00

Numer cztery w branży telekomunikacyjnej ma już niemal czwartą część rynku. Ma rosnąć nadal, ale wolniej.

Ten rok będzie niezły i wartość branży wzrośnie o około 2 proc., głównie dzięki zwiększonej konsumpcji danych — tak Jørgen Bang-Jensen, prezesP4, operatora sieci Play, widzi 2015 r. w polskiej telekomunikacji. Na razie kierowana przez niego spółka podsumowuje rok 2014 i chwali się szybkim wzrostem liczby klientów, przychodów i zysków. Przychody operacyjne P4 w ubiegłym roku sięgnęły 4,38 mld zł (o 18 proc. więcej niż w 2013 r.), a EBITDA przekroczyła 1 mld zł.

Jørgen Bang-Jensen, prezes P4
Zobacz więcej

Jørgen Bang-Jensen, prezes P4 Marek Wiśniewski

Operator podaje,że na koniec 2014 r. miał 12,3 mln aktywnych kart SIM, z czego 47,3 proc. to klienci postpaid (abonamentowi). Oznacza to wzrost rok do roku o 14 proc. i udział w polskim rynku telefonii mobilnej rzędu 21,3 proc. To o 2,4 pkt. proc. więcej niż rok wcześniej. Ponad 1 mln klientów korzysta z mobilnego internetu LTE, a to właśnie ta technologia jest w głównej mierze odpowiedzialna za wzrost konsumpcji danych i wartości rachunków klientów.

— Pod względem udziałów rynkowych jesteśmy największym numerem cztery w gronie państw europejskich — mówi Jørgen Bang-Jensen.

P4, podobnie jak trzej pozostali duzi operatorzy, a także infrastrukturalny Emitel i spółka NetNet, biorą udział w aukcji częstotliwości 800 i 2600 MHz, które mają być wykorzystywane do rozwoju usług LTE. Po pierwszych dniach aukcji jej uczestnicy dają za częstotliwości sporo ponad cenę wywoławczą: w przypadku 800 MHz 336 mln zł (o 34 proc. więcej), w przypadku 2600 MHz — 26,8 mln zł (o 7 proc. więcej).Ile dadzą na koniec? Na pewno trzeba będzie sięgnąć głęboko do kieszeni.

— Aukcja mogła być krótka i tania albo długa i droga. Już wiemy, że nie będzie krótka — mówi tylko Jørgen Bang-Jensen.

Giełdowi analitycy szacują, że telekomy za pojedynczy blok w paśmie 800 MHz mogą dać nawet 750 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu