OPIS1-NBP widzi warunkową możliwość obniżki stóp

Centrum Leasingu i Finansów CLiF Spółka Akcyjna
25-05-2001, 11:14

(Depesza uzupełniona o tło w paragrafach V-IX)

WARSZAWA (Reuters) - Prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Leszek Balcerowicz widzi możliwość obniżki stóp procentowych, ale pod pewnymi warunkami, takimi jak stabilizacja polityki fiskalnej, podał w piątek Wall Street Journal (WSJ).

"Widzimy możliwości obniżki stóp, ale pod pewnymi warunkami i w zależności od perspektyw dla stabilizacji polityki fiskalnej" - powiedział WSJ Balcerowicz.

Prezes NBP dodał także, że najbardziej niepokoją go czynniki zewnętrzne, takie jak wzrost gospodarczy w Niemczech i Francji, czy spowolnienie gospodarcze w USA.

RPP, która spotyka się na posiedzeniu 29-30 maja, w tym roku dwukrotnie obniżała stopy procentowe i główna stopa rynkowa jest obecnie na poziomie 17 procent.

Dwie-trzecie polskiego eksportu trafia do krajów Unii Europejskiej, a ekonomiści uważają, że spowolnienie w krajach zachodnich może mieć niekorzystny wpływ na perspektywy polskiego wzrostu gospodarczego.

Balcerowicz nie odpowiedział na pytanie czy bank centralny obniży stopy procentowe na najbliższym posiedzeniu, zaplanowanym na przyszły tygodzień.

Wcześniej minister finansów Jarosław Bauc sygnalizował, że rząd musi obniżyć wydatki, aby utrzymać pod kontrolą tegoroczny deficyt budżetowy. Jednak taka deczyzja będzie trudna do podjęcia na kilka miesięcy przed wyborami.

Analitycy i przedstawiciele banku centralnego mówili, że tegoroczny deficyt ekonomiczny prawdopodobnie wyniesie 2,5-3,0 procent PKB wobec 2,0 procent w roku ubiegłym.

To główna przyczyna, dla której Rada Polityki Pieniężnej utrzymuje wysokie stopy procentowe, które obecnie przewyższają inflację o ponad 10 procent.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Centrum Leasingu i Finansów CLiF Spółka Akcyjna

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / OPIS1-NBP widzi warunkową możliwość obniżki stóp