OPIS2-Skarb Państwa przejmie Stocznię Szczecińską

PEKAES Spółka Akcyjna
opublikowano: 16-05-2002, 14:45

(Depesza uzupełniona o dalsze wypowiedzi, tło)

Wojciech Moskwa

WARSZAWA (Reuters) - Rząd poinformował w czwartek, że przejmie prywatną dotąd Stocznię Szczecińską. Decyzja ta oznacza pierwszą poważną renacjonalizację od 1989 roku.

Stocznia Szczecin, drugie pod względem wielkości przedsiębiorstwo stoczniowe w Polsce i 11 co do wielkości na świecie ma poważne problemy finansowe.

Dwa miesiące temu z powodu braku płynności wstrzymano tam produkcję, co wywołało protesty związków zawodowych. Stocznia zatrudnia 6.000 osób.

Analitycy uważają, że decyzja rządu może utworzyć niebezpieczny precedens. Zagraniczne instytucje obawiają się, że może nastapić odwrót od prowadzonej polityki prywatyzacji potrzebnej do modernizacji przemysłu.

Minister skarbu Wiesław Kaczmarek powiedział, że problemy stoczni spowodowane są w dużej mierze mocnym złotym, przez którego sprzedaż statków ze Szczecina przestała być konkurencyjna na światowych rynkach. W rezultacie straty stoczni sięgnęły 160 milionów złotych.

"Właściciele wycofują się ze spółki i nastąpi przejęcie kontroli nad tym przedsiębiorstwem przez skarb państwa" - powiedział Kaczmarek dziennikarzom po spotkaniu z zarządem stoczni i wierzycielami.

"Zrobimy wszystko, by uchronić stocznię od bankructwa, bo wiemy co by to znaczyło dla przemysłu stoczniowego w Polsce" - powiedział Kaczmarek, wielokrotnie krytykowany za wstrzymywanie prywatyzacji. Dodał, że skarb państwa ma objąć kontrolę nad stocznią za "symboliczna złotówkę."

Z menadżerami szczecińskiej spółki, którzy są równocześnie cześciowymi właścielami nie udało się skontaktować.

"Jest to bardzo zły sygnał dla polityki gospodarczej kraju" - powiedział Janusz Jankowiak, główny ekonomista BRE Banku w Warszawie.

"Rząd odkłada do kąta prywatyzację i zmiany strukturalne i koncentruje się na konsolidacji, przeprowadzanej często przy aktywnej roli państwa" - dodał.

W ciągu ostatnich dwóch lat złoty wmocnił się wobec euro i dolara, a obecna sytuacja Stoczni może spowodować zwiększenie presji na bank centralny do zmiany polityki wysokich stóp procentowych, która zdaniem rządu nadmiernie wzmacnia złotego.

CZY BĘDĄ TEŻ INNI?

Analitycy uważają, że rząd może podjąć podobne decycje, jak ta dotycząca Stoczni, także w przypadku i innych przedsiębiorstw. W grę wchodziłoby na przykład warszawskie Daewoo.

Tego typu działania rządu mogłyby się stać częścią planu walki z bezrobociem, które wzrosło już do około 18 procent.

Szczecin ma pełny portfel zamówień, ale banki odmówiły refinansowania kredytów i zarząd postanowił wstrzymać produkcję na dwa miesiące. Pracownicy Stoczni zaprotestowali przeciwko tej decyzji.

W czwartek, jak poinformował przedstawiciel związków zawodowych, protest został zawieszony z powodu rozmów z rządem.

"Wygląda na to, że wydarzenia biegną ku dobremu, największymi beneficjentami decyzji rządu będą pracownicy" - powiedział Jerzy Gadomski, wiceprzewodniczący zakładowej Solidarności, największego związku zawodowego Stoczni.

"Jednego się tylko obawiam, że nowy zarząd może być z rozdania politycznego" - dodał.

Skarb państwa ma 10 procent akcji Stoczni Szczecin. Ponadto grupy przemysłowe związane z zarządem są w posiadaniu 35 procent, a firmy związane ze Stocznią, zajmujące się na przykład logistyką, kolejne 27 procent. Prywatni akcjonariusze mają 28 procent jej akcji.

Do 2004 roku Stocznia ma zamówienia na 38 statków, ale prasa podawała że spółka potrzebuje tylko w tym roku 300 milionów dolarów na kontynuację wszystkich projektów.

Minister Kaczmarek dodał, że rozmowy z wierzycielami stoczni na temat udzielenia kredytów pomostowych są kontynuowane. Wśród kredytodawców stoczni prasa wymienia między innymi PKO BP, BRE Bank, BIG Bank Gdański, Pekao SA i BPH-PBK.

Przemysł stoczniowy był jednym z głównych motorów napędowych polskiego eksportu w ostatnich latach. Polskie statki cieszyły się dużym wzięciem z powodu niskich kosztów pracy i wykwalifikowanej siły roboczej.

((współpraca Katarzyna Mała, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PEKAES Spółka Akcyjna

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / OPIS2-Skarb Państwa przejmie Stocznię Szczecińską