Optimus ujawnił szczegóły podziału

Mariusz Zielke, Wiktor Krzyżanowski
01-06-2001, 00:00

Optimus ujawnił szczegóły podziału

Na giełdzie mają się znaleźć dwa Optimusy — zadeklarował wczoraj zarząd spółki. W części portalowej pozostanie mniej gotówki, za to dostanie ona dodatkowo akcje spółki technologicznej, które ma sprzedać za co najmniej 24,5 mln zł. 30 listopada zarząd chce doprowadzić do notowania Optimusa Technologie na GPW.

Wczoraj zarząd Optimusa przyjął plan podziału spółki na część portalową i technologiczną. Uspokajająca jest jedna informacja: część technologiczna Optimusa zostanie wydzielona do spółki akcyjnej, a nie — jak mówiła jedna z nieoficjalnych opcji podziału — spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Optimus deklaruje też wprowadzenie akcji Optimusa Technologie na giełdę w możliwie najkrótszym terminie po dokonaniu podziału. Do każdej akcji Optimusa akcjonariusze otrzymają akcję Optimusa Technologie, bez konieczności dopłaty.

— Chcemy, by 30 listopada akcje Optimusa Technologie były notowane na GPW — deklaruje Jacek Krawczyk, prezes Optimusa, powołany wczoraj przez radę nadzorczą na kolejną kadencję.

O ile jednak plan podziału nie odbiega specjalnie od deklaracji złożonej przez BRE i ITI przy podpisaniu wstępnej umowy sprzedaży akcji Optimusa holdingowi medialnemu, o tyle spółka nie uchroniła się od właściwego sobie skomplikowania całej sprawy. Plan podziału przewiduje, że w giełdowym Optimusie zostanie 28 mln zł gotówki (a nie 54,8 mln zł, jak zakładali BRE i ITI), 10 mln zł długu portalu Onet, 75 proc. akcji Onetu i 85 proc. udziałów Doctora Q. Najbardziej niejasny jest jednak kolejny punkt podziału. Zgodnie z nim, w spółce dzielonej (portalowej) pozostanie 2,5 mln akcji spółki technologicznej o wartości bilansowej 24,5 mln zł. Akcje te obecny Optimus nabył podwyższając kapitał Optimusa Technologie za kredyt obrotowy od BRE, który musi spłacić do końca czerwca. Spłata nastąpić ma ze środków pozyskanych ze sprzedaży nieruchomości. Również ze sprzedaży nieruchomości Optimus wniesie do kasy części portalowej 28 mln zł.

Papier zamiast gotówki

Po co zarząd wykonuje taką operację?

— W innym wypadku musielibyśmy później przeprowadzać niezbędne dokapitalizowanie Optimusa Technologie. W przeciwnym wypadku spółka byłaby zbyt słaba kapitałowo w stosunku do wielkości aktywów i zadłużenia, które odziedziczy po Optimusie — mówi Jacek Krawczyk.

W informacji prasowej Optimusa czytamy, że te właśnie akcje zostaną sprzedane na rynku, co spowoduje, że na koncie części portalowej pozostanie co najmniej 55 mln zł. Warunkiem jest jednak uzyskanie gwarancji, że ze sprzedaży akcji Optimusa Technologie część portalowa uzyska najmniej 24,5 mln zł.

— Prowadzimy rozmowy z bankiem, by udzielił takiej gwarancji — twierdzi Jacek Krawczyk.

Nie chce jednak ujawnić, z jakim bankiem. Utrzymuje, że cała operacja jest najlepszym rozwiązaniem.

— Portal nie potrzebuje tej gotówki od razu, więc otrzyma na razie akcje spółki technologicznej. Z kolei inny model dokapitalizowania Optimusa Technologie jest niemożliwy — przekonuje prezes Optimusa.

Holding technologiczny

Z części technologicznej powstanie holding wokół spółki — matki Optimus Investment Group. Do niej należeć będą trzy spółki technologiczne: Optimus Technologie (zajmująca się serwisem, produkcją i dystrybucją komputerów), Optinova (sprzedaż do klientów końcowych) oraz Optimus Enterprise (integracja). W struktury holdingu wejdą także wszystkie pozostałe przedsięwzięcia Optimusa (m.in. spółka outsourcingowa z DMData oraz elektroniczny rynek Xtrade). Optimus Investment Group zamierza inwestować w nowe projekty z branży IT. Środki na inwestycje także będą pochodzić ze sprzedaży nieruchomości.

— Struktura holdingowa powinna ukształtować się do końca 2001 roku — twierdzi Jacek Krawczyk.

WZA Optimusa i Optimusa Technologie mają podjąć uchwałę o podziale do 20 sierpnia 2001 roku, podział i wydanie akcji spółki Optimus Technologie nastąpi nie później niż do końca listopada 2001 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke, Wiktor Krzyżanowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Optimus ujawnił szczegóły podziału