Orbis liczy na dalszą poprawę wyników spółki Hekon w 2004 roku

Piotr Rożek
opublikowano: 17-02-2004, 09:29

PAP: Prezes Orbisu SA Maciej Grelowski liczy, że spółka zależna Orbisu, Hekon Hotele Ekonomiczne, która w zeszłym roku miała 12,5 mln zł zysku netto, w 2004 roku zanotuje dalszą poprawę rentowności pomimo słabej koniunktury rynkowej.

Pod koniec czerwca Orbis zawarł z Accorem umowę kupna 100 proc. akcji spółki Hekon za 404,2 mln zł. Hekon zarządza w Polsce 9 hotelami. Środki na przejęcie hoteli Hekona Orbis pozyskał z emisji obligacji oraz kredytów bankowych.

Zgodnie z podpisanym w poniedziałek aneksem do umowy, Orbis ma dopłacić w dwóch ratach (pierwsza do końca 2004 roku, druga do końca 2005 roku) dodatkowe 24,2 mln zł. Spółka tłumaczy, że dopłata wynika z konieczności wykupienia aktywów bieżących Hekonu, jego zysku netto i amortyzacji.

"Jest to faktycznie zamiana naszej gotówki na aktywa bieżące Hekonu" - powiedział w poniedziałek PAP prezes Grelowski.

Do tej pory nie były znane wyniki finansowe przejętych przez Orbis hoteli Hekona. Zgodnie z przedstawionymi w poniedziałek danymi, w 2003 roku Hekon Hotele Ekonomiczne miały 85,1 mln zł przychodów, 26,9 mln zł EBITDA oraz 12,5 mln zł zysku netto.

Średnia frekwencja w hotelach zarządzanych przez Hekon wyniosła w zeszłym roku 50,76 proc.

Prezes Grelowski uważa, że wyniki Hekonu w 2003 roku były zadowalające, zwłaszcza na tle utrzymującego się kryzysu w hotelarstwie zarówno w Polsce, jak i w Europie.

"Hekon jako grupa zrobił najlepsze wyniki hotelowe w zeszłym roku w Polsce, frekwencja na poziomie 51 proc. należy do jednych z najwyższych. My jako Orbis też poprawiliśmy w zeszłym roku wyniki, ale nie są one aż tak wysokie jak choćby frekwencja, jaką zanotowały hotele Hekonu w warunkach kryzysu ekonomicznego" - powiedział Grelowski.

Jego zdaniem, pozostałe wskaźniki finansowe Hekonu również są zgodne z oczekiwaniami Orbisu.

"Hotele Hekonu pracują na tak niskim poziomie kosztów, że stanowią dla nas wzorzec w kształtowaniu struktury docelowej w Orbisie. Planujemy skoncentrowanie działalności naszych ekonomicznych hoteli wokół Hekonu, aby wszystkie produkty tej kategorii były zorganizowane na wzór Hekonu" - powiedział Grelowski.

Prezes Orbisu uważa, że w najbliższych latach oferta hoteli ekonomicznych może się okazać najbardziej atrakcyjna dla polskich klientów, co przełoży się na rentowność zarządzanych przez Hekon hoteli tej klasy.

"Zakładamy, że wyniki Hekonu w 2004 roku będę proporcjonalnie lepsze niż w zeszłym roku" - powiedział Grelowski.

Na zyskowność hoteli Hekonu, podobnie jak całej branży hotelarskiej, w 2004 roku duży wpływ będą miały relacje kursowe oraz wahania polityczne. Na rynku warszawskim groźnym konkurentem mogą okazać się budowane obecnie trzy hotele oferujące podobny standard usług co Hekon.

Grelowski uważa jednak, że koniunktura na rynku zacznie się stopniowo poprawiać. "Patrząc na pierwsze tygodnie tego roku widać, że koniunktura na rynku hotelarskim trochę się poprawia, co widoczne jest choćby na poziomie operacyjnym Orbisu i Hekonu" - ocenił Grelowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Rożek

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Orbis liczy na dalszą poprawę wyników spółki Hekon w 2004 roku