Orbis liczy w tym roku na poprawę wyników finansowych

18-02-2003, 14:01

Orbis liczy, że w tym roku osiągnie lepszy wynik finansowy niż w 2002 roku; będzie to jednak zależeć głównie od sytuacji międzynarodowej, a zwłaszcza rozwiązania konfliktu irackiego - poinformował prezes Orbisu Maciej Grelowski.

- Liczymy na poprawę wyniku finansowego w tym roku w stosunku do poprzedniego, jednak to, czy faktycznie wynik będzie lepszy, będę mógł powiedzieć dopiero po rozstrzygnięciu konfliktu irackiego, gdyż branże hotelarska i turystyczna są bardzo czułe na możliwość wybuchu wojny - powiedział Grelowski. Dodał, że spółka zakłada dalszy spadek kosztów i liczy na zatrzymanie spadku frekwencji w hotelach.

Zysk netto Orbisu w czwartym kwartale 2002 roku wyniósł 6,2 mln zł, a po czterech kwartałach spadł do 30,9 mln zł z 51,2 mln zł rok wcześniej.

Grelowski przyznał, że nie jest zachwycony wynikami Orbisu po czterech kwartałach ubiegłego roku.

- W 2002 roku zanotowaliśmy istotny spadek sprzedaży. Przypisujemy to dwóm przyczynom, po pierwsze generalnie odnotowujemy spadek ilości przyjazdów do Polski, a z drugiej strony zauważalnym przyrostem nowych miejsc noclegowych u konkurencji. Dlatego coraz trudniej jest o klienta, a spółka notuje spadek frekwencji - powiedział.

Grelowski powiedział, że do kwietnia powinien zakończyć się proces fuzji z Hekonem.

- Jest to proces skomplikowany, teraz trwa due, nasi partnerzy przyjęli bardzo skomplikowaną i długą drogę. Sądzę, że sfinalizowanie nie nastąpi wcześniej niż około kwietnia - wyjaśnił.

Accor, który ma 29,3 proc. akcji Orbisu, jest równocześnie w 100 proc. właścicielem spółki Hekon, która zarządza w Polsce 9 hotelami grupy Accor.

Prezes ocenia, że wkrótce zostanie zamknięta transakcja sprzedaży akcji Polcardu. W spółce tej Orbis kontroluje 9,9 proc. akcji.

DA, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Orbis liczy w tym roku na poprawę wyników finansowych