Orizzonte buduje fabrykę

opublikowano: 23-06-2014, 00:00

Kolejna firma z branży ceramicznej rozwija się w starachowickiej strefie. Powstanie zakład za 7 mln zł.

Dziś zarząd Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice zdecyduje o wydaniu zezwolenia dla Orizzonte Polska. Spółka zajmuje się produkcją i regeneracją form i stempli dla przemysłu ceramicznego w zakładzie w Końskich.

— Działamy w strefie od 10 lat i już nie mogliśmy się rozwijać, bo mamy za małą działkę. Tymczasem rośnie eksport. Już 40 proc. przychodów pochodzi z Rosji, Ukrainy, Białorusi i Węgier. Dlatego kupimy nową działkę w Końskich i zbudujemy zakład. Postawimy na automatyzację. Zwiększymy moce o 30-40 proc., a zatrudnimy30 osób — mówi Piotr Turski, prokurent Orizzonte.

W zezwoleniu strefowym spółka zadeklaruje inwestycję na poziomie co najmniej 5,5 mln zł.

— Na pewno będzie to 6-7 mln zł. Jeszcze w tym roku rozpoczniemy budowę, a w przyszłym o tej porze będziemy już produkować — twierdzi Piotr Turski.

Gdy spółka Orizzonte wchodziła do strefy w 2003 r., obiecała 2,5 mln zł nakładów i 10 etatów. Zainwestowała ponad 9 mln zł i zatrudnia 27 osób. Polską spółkę założył Orizzonte, włoski producent form i stempli dla przemysłu ceramicznego. Dziś udziały należą do czterech osób fizycznych (trzech Polaków i jednego Włocha), a polska spółka jest właścicielem włoskiej. To kolejne w tym roku zezwolenie dla firmy z branży ceramicznej, której klaster powstał w okolicach Końskich i Opoczna. Pod koniec maja zezwolenie na rozbudowę fabryki płytek w Starachowicach odebrał Cerrad, który w 2013 r. zapowiedział budowę drugiego zakładu w tym mieście (za 120 mln zł). W tym roku starachowicka strefa wydała jeszcze zezwolenie dla rodzinnej firmy Goset, która wyda 1,1 mln zł w rozbudowę zakładu obróbki skrawaniem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu