Orlen dostanie Unipetrol

Czesko-słowacka grupa J&T postanowiła sprzedać Polakom akcje rafineryjnej spółki. Dostanie 2,6 mld zł i poszuka nowych inwestycji

Zagadka wyjaśniona — Paulinino Limited, czyli cypryjska spółka należąca do czesko- -słowackiej grupy inwestycyjnej J&T, zadeklarowała, że sprzeda akcje Unipetrolu, jedynej spółki rafineryjnej w Czechach. — Przeanalizowaliśmy sytuację finansową Unipetrolu, prognozy dotyczące marż rafineryjnych i petrochemicznych oraz średnioterminowe prognozy dla cen ropy. Drożejąca ropa wraz z widocznym dziś spadkiem marż potwierdzają nasze przekonanie, że europejskim spółkom paliwowym trudno będzie utrzymać wysokie wyceny — zadeklarował Pavel Muchna, reprezentujący Paulinino.

Oferta Orlenu, kierowanego przez Wojciecha Jasińskiego, spełniła zadanie. Za 2,6 mld zł polski koncern pozbędzie się w Czechach problematycznego akcjonariusza mniejszościowego
Zobacz więcej

ZADANIE ZREALIZOWANE:

Oferta Orlenu, kierowanego przez Wojciecha Jasińskiego, spełniła zadanie. Za 2,6 mld zł polski koncern pozbędzie się w Czechach problematycznego akcjonariusza mniejszościowego Grzegorz Kawecki

Czesi zarobili

Decyzja J&T to dobra wiadomość dla polskiego koncernu paliwowego PKN Orlen, który od 2006 r. ma 63 proc. Unipetrolu. W zeszłym tygodniu koncern ogłosił, że zamierza przeprowadzić wezwanie na wszystkie akcje czeskiej spółki i wykupić je, płacąc 380 CZK za sztukę. Wezwanie dojdzie jednak do skutku tylko wtedy, gdy Orlen osiągnie 90 proc. głosów, co oznacza, że decyzja J&T jest kluczowa. Inwestycyjna grupa ma 20,03 proc. akcji Unipetrolu.

— Po 10 latach zakończymy inwestycję w Unipetrol. Pozyskane pieniądze przeznaczymy na projekty, w których będziemy mogli wykorzystać nasze regionalne doświadczenie, a także doświadczenie pozyskane w branżach petrochemicznej i energetycznej — stwierdził Pavel Muchna.

Według czeskich mediów, sprzedając akcje Unipetrolu, J&T zainkasuje ponad 16 mld CZK (2,6 mld zł). Do tego doliczyć należy dywidendy otrzymane w ostatnich dwóch latach, czyli 300 i 200 mln CZK.

Drobni chcą czekać

— Deklaracja przedstawiciela Paulinino potwierdza, że zaproponowana przez Orlen cena odpowiada wartości rynkowej akcji i jest ceną fair, zarówno dla Orlenu, jak dla akcjonariuszy mniejszościowych. Liczymy, że również pozostali akcjonariusze mniejszościowi zdecydują się odpowiedzieć na wezwanie. Przy niewielkiej płynności akcji Unipetrolu na praskiej giełdzie dajemy im okazję do korzystnego wyjścia z inwestycji — skomentował Wojciech Jasiński, prezes PKN Orlen.

„Hospodarske Noviny” doniosły, że Entris, firma stowarzyszona z J&T, podejmie decyzję do końca tygodnia. — Decyzja Paulinino determinuje nasze decyzje — przyznał jednak Michal Šnobr z Entrisu. Niechętny ofercie Orlenu natomiast nadal jest Tomáš Hájek, który twierdzi, że reprezentuje 100 akcjonariuszy mniejszościowych. — Uważamy, że godziwa cena to 450 CZK — twierdzi Tomáš Hájek.

Koniec sporów

O tym, że PKN Orlen szykuje się do wykupienia pozostałych akcji Unipetrolu, „PB” pisał latem 2017 r. W ten sposób polski koncern chciał zakończyć trwające przez ponad dwa lata spory z mniejszościowymi akcjonariuszami o wysokość dywidendy, sposób zarządzania gotówką oraz transakcje wewnątrzgrupowe. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Orlen dostanie Unipetrol