Orlen o przejęciach i odpisach

„Finalizacja przejęcia Lotosu jest na ostatniej prostej” – pisze Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, w liście do akcjonariuszy.

Paliwowy PKN Orlen pokazał w czwartek raport finansowy za 2020 r. W liście do akcjonariuszy Daniel Obajtek, prezes firmy, podsumował prowadzone przez nią procesy przejęć.

„Jej finalizacja jest na ostatniej prostej” – tak napisał o transakcji przejęcia siostrzanej grupy Lotos, też kontrolowanej przez państwo.

Lotosowy priorytet.
Lotosowy priorytet.
Daniel Obajtek jest prezesem PKN Orlen od lutego 2018 r. Głównym zadaniem, które przed nim postawił państwowy akcjonariusz, jest przejęcie Lotosu.

Partnerzy rozmawiają

W lipcu 2020 r. zgodę na przejęcie wyraziła Komisja Europejska, ale warunkową. Przed transakcją grupa musi się m.in. pozbyć udziałów w gdańskiej rafinerii oraz części stacji paliw. Pomysł Orlenu zakłada znalezienie partnera i wymianę aktywów, tzn. partner dostałby aktywa w Polsce, a Orlen – coś za granicą. Co? To się dopiero okaże.

„Prowadzimy rozmowy z potencjalnymi partnerami” – czytamy w liście Daniela Obajtka.

Orlen planuje też przejęcie PGNiG. W marcu KE zdecydowała, że wyrażenie zgody na tę transakcję leży w gestii polskiego UOKiK.

„Przejęcie Polska Press (wydawca gazet lokalnych - red.)wpisało się z kolei w dynamiczny rozwój segmentu detalicznego“ – pisze Daniel Obajtek.

Raport roczny został opublikowany 15 kwietnia, ale nie ma w nim jeszcze odniesienia do decyzji Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który 13 kwietnia wstrzymał zgodę prezesa UOKiK na przejęcie przez Orlen kontroli nad Polska Press.

Pół miliarda odpisu

Już wcześniej, 4 lutego, Orlen ogłosił wyniki finansowe podsumowujące cztery kwartały 2020 r. Przy okazji raportu rocznego koncern zdecydował się na odpisy, które mają charakter niegotówkowy. W efekcie skonsolidowany zysk netto, który po czterech kwartałach raportowano na poziomie 3,3 mld zł, w raporcie rocznym wyniósł 2,8 mld zł.

Największy odpis, wart 965 mln zł, objął odpisy aktualizujące wartość majątku trwałego w działalności wydobywczej Orlenu, czyli w Orlen Upstream Kanada i Polska, a także w Orlen Lietuva, Paramo w Grupie Unipetrol i w Orlen Deutschland. Aż 415 mln zł odpisu wynikało ze zmian ujęcia rezerw i reklasyfikacji danych, a 318 ml zł z nowej wyceny kontraktu terminowego CO2.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane