Orlen wyda i zarobi miliardy

opublikowano: 12-06-2018, 12:24
aktualizacja: 12-06-2018, 12:26

Koncern naftowy rozpoczął największy program inwestycji petrochemicznych w swojej historii. 8,3 mld zł ma się zwrócić w 5-6 lat

W ramach programu rozwoju petrochemii do 2023 r. PKN Orlen zrealizuje inwestycje w Płocku i we Włocławku. W planach jest budowa kompleksów pochodnych aromatów, rozbudowa kompleksu olefin i zwiększenie mocy produkcyjnych fenolu. Na liście jest też inwestycja w centrum badawczo-rozwojowe.

Daniel Obajtek, prezes Orlenu, szacuje, że po zakończeniu programu roczny zysk EBITDA wzrośnie o 1,5 mld zł.
 
- Oznacza to zwrot z inwestycji w ciągu 5-6  lat i to jest bardzo dobra wiadomość dla naszych akcjonariuszy. Inwestycje w ramach programu rozwoju polskiej petrochemii pozwolą jeszcze bardziej zintegrować segment rafineryjny i petrochemiczny oraz w większym stopniu zdywersyfikować przychody koncernu – twierdzi Daniel Obajtek.

Daniel Obajtek
Zobacz więcej

Daniel Obajtek fot. Marek Wiśniewski

Orlen o swojej inwestycji

Podstawowe informacje na temat programu rozwoju petrochemii PKN ORLEN, 12.06.2018 r.

- W ciągu ostatnich tygodni trwały w PKN ORLEN  intensywne prace nad wyborem optymalnej ścieżki rozwoju aktywów produkcyjnych. Przyjęcie programu rozwoju petrochemii, o szacowanym CAPEX 8,3 mld zł, wymagało podjęcia zdecydowanych decyzji. Po zakończeniu inwestycji roczny zysk EBITDA może wzrosnąć nawet o 1,5 miliarda złotych. Oznacza to zwrot z inwestycji w ciągu 5-6 lat.

- Realizacja inwestycji oznacza zwiększenie mocy produkcyjnych w segmencie petrochemii o około 30%. Co istotne, nowe produkty po zakończeniu inwestycji będą plasowane na rynku lokalnym. To gwarantuje znaczącą poprawę bilansu handlowego Polski w obszarze petrochemikaliów. Oznacza to, że Polska z importera stanie się eksporterem tych produktów.

- Znaczenie petrochemii, jako odbiorcy produktów przerobu ropy naftowej na świecie wzrośnie do 2040 roku ponad dwukrotnie. Tak wynika z  analiz firmy consultingowo-badawczej Roland Berger. PKN ORLEN chce i musi bardzo dobrze wykorzystać swój potencjał w tym obszarze działalności. Z korzyścią dla firmy i jej akcjonariuszy, ale także dla polskiej gospodarki.

- W ramach programu inwestycyjnego planowana jest budowa kompleksów pochodnych aromatów, rozbudowa kompleksu olefin i rozbudowa zdolności produkcyjnych fenolu oraz inwestycja w Centrum Badawczo-Rozwojowe.

- Program Rozwoju Petrochemii oznacza też wykorzystanie potencjału polskiej nauki.
 
- Centrum Badawczo-Rozwojowe będzie stanowić zaplecze niezbędne dla realizacji programu i dalszego rozwoju Petrochemii. Wydłużenie łańcucha wartości w petrochemii oznacza wchodzenie w produkty bardziej specjalistyczne, co wymaga zaangażowania zasobów B+R.

- Dodatkowo nowe technologie cechują się wyzwaniami operacyjnymi. Program Rozwoju Petrochemii umożliwi opracowywanie własnych rozwiązań technologicznych. Rynki petrochemii specjalistycznej cechuje konkurencja na wysokorozwiniętych technologiach i produktach. Niezwykle istotnym elementem konkurencyjności i generowania atrakcyjnych marż jest własny know-how.

- Zaplecze B+R  stwarza unikatowe miejsce dla realizacji projektów technologicznych pomiędzy etapem „laboratorium”, a „skalą przemysłową”, stwarzając jednocześnie przestrzeń sprzyjającą intensyfikacji współpracy na linii przemysł – nauka, w tym wykorzystania istniejącej w kraju i posiadanej w Grupie ORLEN infrastruktury badawczej.

-  Inwestycje wpłyną na wydłużenie łańcucha wartości PKN ORLEN. Pozwolą  w przyszłości myśleć o wejściu w jeszcze bardziej zaawansowane produkty petrochemiczne charakteryzujące się wysoką stopą zwrotu.

- Nowe inwestycje pozwolą jeszcze bardziej zintegrować segment Rafinerii z produkcją petrochemiczną  i w większym stopniu zdywersyfikować przychody Koncernu pomiędzy obszarami Rafinerii, Petrochemii, Detalu, Energetyki i Upstreamu.

- Rozwój petrochemii to dla PKN ORLEN naturalny kierunek. W ten sposób Koncern zostaje w branży, skupia się na podstawowym biznesie. Dla konsumenta oznacza to pewność w przyszłości, że produkty codziennego użytku, jak reklamówka czy plastikowa butelka zostały wytworzone przez polską firmę, a nie koncern zagraniczny.

- Silna polska petrochemia oznacza silną polską gospodarkę. Sektor chemiczny, w tym petrochemia, jest bowiem jednym z najważniejszych sektorów Polskiej gospodarki, generującym około 73,5 mld PLN (to równowartość 18% wydatków budżetowych zaplanowanych na 2018 rok) i zapewniającym blisko 0,5 mln miejsc pracy (to 4-krotność liczby mieszkańców Płocka).
Więcej osób zatrudnionych jest jedynie w budownictwie i przemyśle spożywczym.

- Potencjał wzrostu innych gałęzi gospodarki, które rozwijają się wraz z ekspansją sektora chemicznego w Polsce szacuje się na ok. 12,6 mld złotych. Z kolei łączny efekt dla gospodarki to nawet 29 mld złotych rocznie. Za taką kwotę można nabyć 33 samoloty Boeing 787 Dreamliner.

- Rozwój petrochemii ma też niebagatelny wpływ na wskaźniki zatrudnienia. Stworzenie jednego miejsca pracy w branży chemiczno-wydobywczej skutkuje stworzeniem do 7-8 miejsc pracy w skali całej gospodarki. Oznacza to, że planowane powstanie ok. 400 miejsc pracy w PKN ORLEN w związku z realizacją programu rozwoju petrochemii, może wygenerować ponad 2800 miejsc pracy w skali całej gospodarki.

- Realizowane inwestycje wpisują się również w europejskie i światowe trendy rozwoju aut napędzanych alternatywnymi źródłami energii. Prognozowany wzrost znaczenia petrochemii, jako głównego źródła dostaw produktów niezbędnych do budowy i zasilania tego typu pojazdów, umożliwi nam sprostanie wyzwaniom związanym z rozwojem elektromobilności.

- Kompleksy realizowane w ramach programu zostaną ujęte w przygotowywanej aktualizacji strategii PKN ORLEN. Zgodnie z zapowiedziami ogłoszona zostanie jeszcze w tym roku.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Patrycja Łuszczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu