Czytasz dzięki

Orlen zbliża się do Węgier

opublikowano: 26-08-2019, 22:00

Kolejnych siedem słowackich stacji znalazło się na celowniku kontrolowanej przez płocki koncern firmy Unipetrol.

W kwietniu PKN Orlen uruchomił pierwszą stację benzynową na słowackim rynku. Placówka działająca pod nazwą Benzina (to nazwa należącej do Unipetrolu sieci detalicznej w Czechach) znajduje się w mieście Malacky, niespełna 30 km na północ od Bratysławy, tuż przy granicy słowacko-czeskiej. Przy okazji jej otwarcia przedstawiciele koncernu deklarowali, że chcą, by jeszcze przed końcem roku na Słowacji mieć 10 stacji z tym logo, a docelowo Benzina ma być liczącym się graczem. Unipetrol właśnie uczynił kolejny krok w tym kierunku.

Słowacki urząd antymonopolowy PMÚ poinformował, że wszczął postępowanie w sprawie przejęcia przez Unipetrol kontroli nad siedmioma stacjami benzynowymi, które są częścią firmy Fontee. Zakup oznacza rynkową koncentrację, dlatego musi być zaopiniowany przez PMÚ. Urząd czeka teraz na ewentualne uwagi i zastrzeżenia osób trzecich.

Na stronie PMÚ nie ma informacji o lokalizacji stacji, które chce przejąć Unipetrol. Firma Fontee, jak podaje serwis tyden.cz, działa jednak przede wszystkim na południu kraju, nieopodal granicy słowacko-węgierskiej.

Najliczniejsza na Słowacji sieć detaliczna należy do firmy Slovnaft, która w wyniku prywatyzacji stała się częścią węgierskiego koncernu MOL. Na koniec zeszłego roku Slovnaft miał 253 ze wszystkich 907 stacji funkcjonujących na tamtym rynku. Kolejne miejsca zajmują austriacki OMV z 92 placówkami, Shell z 89 oraz rodzima sieć Jurki z 63.

Założona w 1953 r. sieć Benzina była w Czechosłowacji odpowiednikiem naszego CPN, dlatego nawet teraz, wiele lat po podziale federacyjnego państwa, marka wciąż jest dobrze znana na Słowacji — cieszy się rozpoznawalnością około 2/3 kierowców.

Na czeskim rynku Benzina miała na koniec czerwca 413 placówki (o osiem więcej niż rok wcześniej) i była największym detalistą. Jej mierzony wolumenem sprzedaży udział rynkowy sięgał 23,7 proc.

W zeszłym roku szefostwo Unipetrolu analizowało wejście na jeszcze jeden rynek. Tomasz Wiatrak, wiceprezes firmy, deklarował , że mogłoby to nastąpić w 2019 r., nie ujawnił jednak żadnych kierunków geograficznych. Zdaniem pytanych przez „PB” analityków w grę mogłyby wchodzić Węgry, ponieważ wydają się one naturalnym obszarem ekspansji po wejściu na Słowację.

e4037212-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BAM

Polecane