Orphee już jest w grupie Cormay

KSA
12-01-2010, 00:00

Spółka zaczyna konsolidować szwajcarską firmę i już myśli o kolejnym przejęciu.

Spółka zaczyna konsolidować szwajcarską firmę i już myśli o kolejnym przejęciu.

Producent i dystrybutor odczynników i aparatów do diagnostyki krwi podpisał ostateczną umowę nabycia wszystkich akcji szwajcarskiej firmy Orphee. Zapłacił 3 mln zł i akcje o takiej wartości wyemituje na potrzeby transakcji. Zobowiązał się też dokapitalizować Orphee 1,5 mln EUR (około 6 mln zł).

— Od pierwszego kwartału zaczynamy konsolidować wyniki szwajcarskiej spółki — mówi Tomasz Tuora, prezes Cormaya.

Wewnętrzny budżet firmy zakłada, że Orphee wypracuje w tym roku 7 mln EUR przychodów i będzie rentowna. Spółka ma jeszcze do spłacenia 3 mln CHF pożyczki zaciągniętej u byłego głównego akcjonariusza. Jeśli jednak skonsolidowany zysk grupy Cormay nie przekroczy w ciągu najbliższych pięciu lat 3 mln CHF, dwie trzecie kwoty pożyczki zostanie umorzone.

— Dzięki przejęciu chcemy podwoić w tym roku zarówno skonsolidowane przychody, jak i zyski, biorąc za bazę dane z 2008 r. [31 mln zł przychodów i 1,4 mln zł zysku netto — red.] — informuje Tomasz Tuora.

Szacuje, że ubiegły rok zamknął się dla Cormaya 35-40 mln zł przychodów.

Giełdowa firma zaczyna restrukturyzację Orphee.

— Spółka ma dobry produkt, ale zbyt wysokie koszty i brak kapitału obrotowego sprawiały, że nie radziła sobie tak jak powinna — tłumaczy Tomasz Tuora.

Spodziewa się, że efekty restrukturyzacji widoczne będą począwszy od drugiego kwartału. Porządki w Orphee nie będą raczej dotyczyły umów dystrybucyjnych.

— Umowy są dobre, porządne również pod względem prawnym. Dzięki przejęciu sieci dystrybucji nasze produkty będą trafiały do ponad 100 krajów — mówi Tomasz Tuora.

W tym roku Cormay zacznie budować lub kupi hale produkcyjne, by rozpocząć w Lublinie produkcję odczynników i aparatów diagnostycznych pod marką Orphee.

— Jeśli wszystko pójdzie gładko — w drugim półroczu możemy pomyśleć o kolejnym przejęciu — twierdzi Tomasz Tuora.

Rozmawia na ten temat z jednym podmiotem, ale nie chce ujawnić żadnych detali. Przyznaje też, że Cormay otrzymuje sygnały zainteresowania od branżowych podmiotów.

— Nie zamierzam sprzedawać firmy, mogę ewentualnie pomyśleć o zmniejszeniu zaangażowania, ale do tego na razie daleko — tłumaczy Tomasz Tuora.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KSA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Orphee już jest w grupie Cormay