Oryginalne pomysły na walkę z kryzysem

opublikowano: 26-03-2020, 19:16

Rozdanie pieniędzy obywatelom, wykorzystanie ustawy sprzed 70 lat, podwojenie czasu pracy i modernizacja szkół – to wszystko ma pomóc powstrzymać gospodarczą depresję na świecie.

Rozdanie po 1200 dolarów każdemu Amerykaninowi zarabiającemu mniej niż 75 tysięcy dolarów rocznie jako część gigantycznego pakietu ratunkowego dla największej światowej gospodarki – to z pewnością najgłośniejszy i najbardziej spektakularny pomysł spośród metod, jakimi państwa na całym świecie starają się mitygować skutki pandemii COVID-19. Gdy jednak rozejrzymy się po świecie, dostrzeżemy, że poza typowymi narzędziami, jak wsparcie płynności firm, ulgi podatkowe i składkowe dla mikroprzedsiębiorstw czy ochrona przez bezrobociem dla pracowników, niektóre państwa wpadły na oryginalne pomysły zwalczania gospodarczego szoku uderzającego jednocześnie w popyt i podaż.
Wojna Koreańska a koronawirus
W Stanach Zjednoczonych, poza „helicopter money”, administracja w walce z wirusem sięga do legislacyjnej historii. We wtorek prezydent Donald Trump podpisał rozporządzenie wykonawcze, na mocy którego firmy produkujące dobra potrzebne do walki z koronawirusem muszą podpisać umowy z rządem na dostarczanie ich państwu w walce z zagrożeniem epidemiologicznym. Jednocześnie rząd federalny otrzymał priorytet w dostępie do wszelkich surowców i zasobów, które zdaniem sekretarza zdrowia i usług społecznych są niezbędne do walki z kryzysem zdrowotnym. Te uprawnienia dał prezydentowi Defence Production Act, ustawa z ….1950 roku, przygotowana przez Kongres, by wesprzeć działania wojenne prezydenta Harry’ego Trumana podczas Wojny Koreańskiej. Federalna Agencja Zarządzania Kryzysowego FEMA liczy, że dzięki uaktywnieniu tego prawa uda jej się w szybki sposób pozyskać z rodzimego rynku około 60 tysięcy zestawów do testów.
Większa władza pracodawców
Emmanuel Macron, prezydent Francji, oprócz podstawowych i powszechnych zabezpieczeń socjalnych zaproponował pakiet działań uderzających w prawa pracownicze, tak ważne we francuskiej kulturze politycznej, by zapobiec ewentualnej fali zwolnień i zahamowaniu produkcji. I tak pracodawcy w strategicznych branżach (jak energetyka, telekomunikacja, transport, rolnictwo, logistyka) przez kolejne 3 miesiące będą mogli pod rygorem zwolnienia z pracy zmusić pracowników do 60-godzinnego tygodnia pracy (zamiast zwyczajowych 35 godzin). Dodatkowo, pracodawcy będą mogli zabrać tydzień płatnego urlopu od każdego pracownika, który w wyniku kwarantanny będzie musiał zostać w domu. 

„Tak” dla protekcjonizmu

Rząd Niemiec w związku z niemal 50-procentowym spadkiem przychodów najważniejszych firm motoryzacyjnych zapowiada zwiększenie protekcjonizmu. Minister gospodarki Peter Altmaier zapowiedział, że rząd będzie unikał wyprzedaży niemieckich koncernów: „musi być możliwe tymczasowe i ograniczone wsparcie przez państwo pogrążonych w kryzysie firm, a także kupowanie ich udziałów i przejmowanie”, powiedział minister. Na ten moment tego typu pomoc publiczna jest ograniczona prawem unijnym.

Czas na rządowe inwestycje

Także w Polsce znaleźć można relatywnie unikatowe pomysły. Najbardziej oryginalny w planie rządu Mateusza Morawieckiego jest program inwestycji publicznych. Minister Jadwiga Emilewicz zapowiedziała, że rząd przeznaczy dodatkowe 30 miliardów złotych na inwestycje w infrastrukturę, modernizację szkół, szpitali i inwestycje w biotechnologię już po tym, jak kurz związany z walką z pandemią ustanie. Taki ruch to kolejny sygnał, że rząd PiS wzoruje się na chińskim modelu gospodarczym budowanym według koncepcji nowej ekonomii strukturalnej. Kilka tygodni wcześniej władze Chińskiej Republiki Ludowej ogłosiły podobny program wydatków inwestycyjnych, z tym że o wartości niemal 400 miliardów dolarów. Żaden inny kraj nie uwzględnił takiego pakietu w swoim programie ratunkowym dla gospodarki.
 

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Lesik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Czytasz ten ważny tekst za darmo, wesprzyj nas! Zostań subskrybentem już od 7,90 zł /mc przez 3 miesiące

Dołącz