Rząd Norwegii pokryje koszty stałe firm osłabionych przez pandemię

opublikowano: 27-03-2020, 09:49

Rząd Norwegii zaproponował w piątek, że będzie pokrywał koszty stałe firm, które najmocniej ucierpiały na skutek pandemii, donosi Reuters.

Rząd jest gotów przeznaczyć na to 10-20 mld NOK miesięcznie. Państwo pokrywałoby koszty takie jak m.in. czynsz, czy ubezpieczenia przez okres dwóch miesięcy. Minister przemysłu Iselin Nyboe powiedziała, że wsparcie zapobiegnie upadkowi firm, które wcześniej dobrze funkcjonowały.

W marcu stopa bezrobocia wzrosła pięciokrotnie i przekracza 10 proc. Jest najwyższa od lat 30. XX wieku. To głównie skutek zwolnień dokonanych przez firmy turystyczne i transportowe.

Wcześniej parlament Norwegii zatwierdził pożyczki, opóźnienia płatności podatków i dodatkowe wydatki budżetu na kwotę do 280 mld NIK, aby złagodzić skutki epidemii w gospodarce. Bank centralny Norwegii dokonał dwukrotnie obniżki stopy procentowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane