Oscary 2015: inwigilacja, równość płac i rasizm

ŁO, Bloomberg
23-02-2015, 20:57

Wielkie filmy, gwiazdy na czerwonym dywanie, drogie kreacje i banalne żarty. Czy to cała prawda ceremonii rozdania Oscarów? Niekoniecznie, bo znalazło się też miejsce dla poważnych spraw.

Liberałowie zatriumfowali podczas oskarowej nocy - stwierdził David Weigel z serwisu Bloomberg Politics. Podczas rozdania filmowych nagród poruszono kwestie inwigilacji NSA, równości płac, a także sprawę reformy więziennictwa i temat rasizmu.   

Patricia Arquette
Zobacz więcej

Patricia Arquette

youtube.com

Furorę na widowni i w internecie zrobiła Patricia Arquette, która odbierając Oscara za rolę w filmie „Boyhood” powiedziała kilka słów na temat nierówności w amerykańskim społeczeństwie. 

- Zwracam się do każdej kobiety, która urodziła dziecko, do każdego podatnika i obywatela tego kraju, walczyliśmy o równe prawa wszystkich. Przyszła pora na wyrównanie płac raz na zawsze i na wyrównanie praw kobiet w Stanach Zjednoczonych Ameryki - wykrzyczała 46-letnia aktorka. 

Meryl Streep i Jennifer Lopez przyjęły feministyczne orędzie z wielkim zadowoleniem, a w sieci zaczęły się pojawiać komentarze chwalące Arquette. Badania pokazują, że kobiety statystycznie nadal zarabiają mniej od mężczyzn - nawet będąc na takich samych stanowiskach i mając podobne doświadczenie.  

Weigel wspomina także o Laurze Poitras, znanej reżyserka filmów dokumentalnych, która dostała nagrodę za film „CitizenFour”. Produkcja opowiada o losach Edwarda Snowdena, który przekazał światu informacje o inwigilacji prowadzonej przez amerykańską agencję NSA. Reżyserka pochwaliła Snowdena i wsparła wszystkich tych, którzy ujawniają różnego rodzaju nieprawidłowości.   

Nie zabrakło też tematów rasowych. Oscara za najlepszą piosenkę otrzymali Common i John Legend, którzy przygotowali utwór do filmu „Selma”. To dramat historyczny przedstawiający walkę o równouprawnienie Afroamerykanów.  

John Legend odbierając statuetkę stwierdził, że ustawa o prawach do głosowania jest zagrożona. Obecnie więcej Afroamerykanów jest pod kontrolą resocjalizacyjną niż było w niewoli w 1850 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ŁO, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Oscary 2015: inwigilacja, równość płac i rasizm