Ósmy rok nie podnoszą podatków. To ewenement!

Partnerem publikacji jest Ostrowiec Świętokrzyski
opublikowano: 29-12-2022, 11:34
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Zdecydowana większość samorządów coraz chętniej i głębiej sięga do kieszeni mieszkańców. Trzeba oddać sprawiedliwość, że często nie mają wyboru, ponieważ dochody samorządów maleją, a obciążenia obowiązkami są coraz większe. Przykładowo oświata mająca być w teorii finansowana z subwencji oświatowej, w coraz większym stopniu opiera się dochodach z podatków lokalnych. Tymczasem władze Ostrowca Świętokrzyskiego zdecydowały się nie podnosić stawek podatków lokalnych i to już ósmy rok z rzędu. To ewenement na samorządowej mapie – nie tylko regionu, ale i kraju.

29 listopada 2022 r., na wniosek prezydenta Jarosława Górczyńskiego radni jednogłośnie zdecydowali, że w 2023 r. mieszkańcy nie będą płacić wyższych podatków. Przedstawiając radnym swoją propozycję prezydent Górczyński podkreślał, że z punktu widzenia dochodów budżetu z roku na rok taka decyzja jest coraz trudniejsza. Jednak dzięki konsekwentnie prowadzonej polityce finansowej Ostrowiec Świętokrzyski nie musi szukać dodatkowych środków kosztem swoich mieszkańców.

Konsekwencja w dbałości o finanse publiczne znajduje równie konsekwentne uznanie w oczach kapituły programu Symbol. Już po raz czwarty z rzędu Ostrowiec Świętokrzyski został laureatem tego wyróżnienia. Podczas gali finałowej nagrodę odebrał Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego.

Obecnie w województwie świętokrzyskim nie ma miasta, które utrzymywałoby podatki lokalne na tak niskim poziomie. W całym kraju nie ma też miasta o porównywalnej wielkości, które mogłoby się pochwalić brakiem zadłużenia. Jeszcze w 2011 r. zadłużenie miasta wynosiło ponad 73 mln zł. Dziś nie ma już po nim śladu.

– Podkreślam to na każdym kroku, ale uważam, że jest to powód do dumy. Dowód naszej odpowiedzialności, nie tylko za dzień dzisiejszy, ale przede wszystkim za przyszłość naszego miasta i jego mieszkańców, naszych dzieci i wnuków – mówi Jarosław Górczyński.

Według szacunków podniesienie podatków lokalnych do maksymalnych stawek zapewniłoby około 11 mln zł dodatkowych wpływów do budżetu. Mimo pokusy sporego zastrzyku do miejskiej kasy, władze nie zdecydowały się jednak na taki krok.

– Obecne czasy są bardzo trudne, zarówno pod względem ekonomicznym, jak i społeczno-politycznym. Sytuacja ta bardzo niekorzystnie wpływa na gospodarkę, a ta ma bezpośrednie przełożenie na budżet każdego obywatela, jak również na budżety samorządów. Rolą samorządu w tych trudnych czasach jest zapewnienie stabilizacji nie tylko mieszkańcom, ale i lokalnym firmom – tłumaczył podczas sesji rady miasta prezydent Górczyński.

I z tej roli władze Ostrowca Świętokrzyskiego wywiązują się bez zarzutu.

Anna Knapek

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane