Ostatni dzień na CIT-TP i PIT-TP

opublikowano: 29-09-2019, 22:00

Uproszczone sprawozdania z operacji z podmiotami powiązanymi będą miały w przyszłym roku nową formę. Resort finansów konsultuje zmiany.

Ten poniedziałek to ostatni dzień na złożenie przez niektórych podatników uproszczonego sprawozdania dotyczącego transakcji realizowanych w 2018 r. z podmiotami powiązanymi. 30 września muszą wywiązać się z tego obowiązku firmy, których rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym. Data ta wynika z zasady, że termin na złożenie tych sprawozdań wynosi dziewięć miesięcy po zakończeniu roku podatkowego. Podatnicy są zobowiązani do ich składania począwszy od transakcji realizowanych w 2017 r. — przypomina resort finansów w wyjaśnieniach dotyczących tego obowiązku, odpowiadając na najczęstsze pytania zainteresowanych.

Sprawozdania składa się na formularzach CIT-TP lub PIT-TP, zależnie od statusu prawnego podatników. Muszą je przesłać fiskusowi przede wszystkim ci, u których wartość przychodów lub kosztów przekroczyła w roku podatkowym równowartość 10 mln EUR i osoby, które dokonują transakcji lub innych operacji z podmiotami powiązanymi. W sprawozdaniach tych powinny znaleźć się informacje m.in. o typie powiązań, rodzaju i wartości transakcji realizowanych z podmiotami powiązanymi oraz restrukturyzacjach i nieodpłatnych świadczeniach.

W wyjaśnieniach Ministerstwa Finansów (MF) podano m.in. że PIT-TP, czyli druk dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, składają zarówno podatnicy rozliczający swoje roczne dochody w zeznaniach PIT-36 (według zasad ogólnych), jak i PIT-36L (liniowo). Poinformowano też, że jeżeli taka osoba prowadzi biznes samodzielnie i zarazem w spółkach niebędących osobą prawną, to może złożyć odrębne sprawozdania, co umożliwia obecny wzór formularza (z lipca 2018 r.).

W jego pierwszej wersji (z czerwca 2017 r.) można było uwzględnić wszystkie formy działalności. MF informuje też, że w imieniu spółki niebędącej osobą prawną sprawozdanie składa wyznaczony wspólnik. Jeżeli jej wspólnicy również nie mają osobowości prawnej, obowiązek ten jest kaskadowo cedowany na wspólnika tego wspólnika, który jest podatnikiem.

Wspomniany zaktualizowany formularz umożliwia rozróżnienie między składającym sprawozdanie a podmiotem, którego ono dotyczy. Rok 2018 jest ostatnim, za który należy składać CIT-TP i PIT-TP. Do raportowania transakcji z obecnego roku podatkowego będą służyć nowe elektroniczne sprawozdania TPR-C i TPR-P. MF właśnie rozpoczęło konsultacje w tej sprawie.

Na opinie podatników w zakresie poprawności merytorycznej i spójności logicznej tych narzędzi czeka do 21 października. Resort wyjaśnia, że interaktywne formularze są przygotowywane m.in. w celu ograniczenia kosztów administracyjnych, szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorstw, i są odpowiedzią na postulaty zgłaszane przez uczestników Forum Cen Transferowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu