Ostrowiec ma pełne ręce roboty

opublikowano: 10-06-2018, 22:00

Drogi, parki, osiedla, boiska i kino zyskają nowe życie. 11 zadań realizowanych w ramach rewitalizacji miasta pochłonie prawie 35 mln zł.

Władze Ostrowca Świętokrzyskiego sukcesywnie odnawiają całe miasto. Najnowszy projekt to aż 11 zadań, na które samorząd dostał ponad 23 mln dofinansowania z Unii Europejskiej i budżetu państwa.

Ostrowiec Świętokrzyski rozpoczął rewitalizację, która będzie kosztować blisko 35 mln zł. W ramach projektu zostanie wykonanych 11 zadań inwestycyjnych.
Zobacz więcej

PRACA NA LATA:

Ostrowiec Świętokrzyski rozpoczął rewitalizację, która będzie kosztować blisko 35 mln zł. W ramach projektu zostanie wykonanych 11 zadań inwestycyjnych. Fot. ARC

Miejsca z potencjałem

Zadania ujęte w projekcie rewitalizacyjnym, których koszt to blisko 35 mln zł, mają objąć zdegradowane obszary miasta o dużym potencjale gospodarczym, społecznym, przestrzennym i rekreacyjno- -kulturowym. Wśród nich jest budowa prawie 2 km drogi, która będzie stanowiła alternatywny dojazd do targowiska miejskiego, i przebudowa ponad 1 km ulicy Eugeniusza Kwiatkowskiego, która poprawi dojazd do terenów poprzemysłowych i budynków mieszkalnych. W ramach inwestycji powstaną również chodniki, ścieżki rowerowe, miejsca parkingowe w różnych częściach miasta i kanalizacja deszczowa, a na wielu ulicach stanie nowe, energooszczędne oświetlenie.

Władze Ostrowca w projekcie ujęły również zagospodarowanie części dziedzińca Browaru Saskich, na potrzeby aktywizacji mieszkańców i rad osiedlowych, oraz modernizację obiektów kultury, takich jak Kino Etiuda. Mieszkańcy zyskają nie tylko nowe nagłośnienie, ekran i fotele, ale również kawiarnię i salę konferencyjno-edukacyjną.

— W ramach zadania wykonane zostaną przebudowa i renowacja części wnętrz budynków byłego zakładowego domu kultury, w którym obecnie mieści się Kino Etiuda, do realizacji celów turystyczno-kulturalnych. Planujemy przebudowę i podzielenie obiektu na dwie połączone ze sobą części — kinowo-teatralną oraz związaną z ekspozycjami Centrum Tradycji Hutnictwa. Mamy nadzieję,że dzięki wykorzystaniu nowoczesnych środków audio- -wizualnych centrum będzie unikatowym miejscem na terenie regionu świętokrzyskiego, ukazującym ścieżkę przemian cywilizacji w produkcji i zastosowaniu żelaza, ale również miejscem na wzór Centrum Nauki Kopernik, pełnym atrakcji i chętnie odwiedzanym przez rodziny z dziećmi — mówi Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego.

Na Osiedlu Ogrody powstanie z kolei Ogród Zdrowia, gdzie mieszkańcy na skwerze o powierzchni 1,2 ha będą mogli odwiedzić pięć stref zmysłów służących terapii oraz leczeniu osób uzależnionych, a także plac zabaw i siłownię zewnętrzną. W projekcie znalazła się również rewitalizacja parku na Osiedlu Spółdzielców, w tym m.in. powiększenie miejsca do wypoczynku, remont asfaltowego boiska, chodników i alejek spacerowych oraz rekultywacja terenów zielonych.

Projekt zwiększy także bezpieczeństwo publiczne poprzez rozbudowę systemu monitoringu miejskiego oraz wpłynie pozytywnie na działalność małych firm, dzięki rozbudowie targowiska miejskiego. Jedno z osiedli zyska również nowe tereny rekreacyjno-sportowe oraz odnowiony budynek mieszkalny.

Kompleksowe inwestycje

Realizacja wszystkich 11 elementów projektu została zaplanowana na lata 2016-21, ale większość pieniędzy będzie wydana w latach 2019-21 r.

— Pierwsze prace budowlane ruszą jeszcze w tym roku i dotyczyć będą zagospodarowania dziedzińca Browaru Saskich, przeniesienia centrum monitoringu, remontu fontanny. Obecnie kończona jest dokumentacja projektowa dla poszczególnych zadań. Na następny rok zaplanowaliśmy z kolei prace związane ze strefami rekreacji, ogrodem zdrowia, targowiskiem miejskim, budynkami mieszkalnymi i drogami — mówi Dominik Smoliński, naczelnik wydziału planowania i rozwoju w urzędzie miasta.

Ostatnie prace w ramach projektu mają zakończyć się we wrześniu 2021 r. Ostrowiec wiele już jednak zrobił. Miasto przebudowało m.in. ulice w Śródmieściu, wybudowało schody terenowe, łączące ulice Górzystą i Starokunowską, oraz wielofunkcyjne boisko sportowe i zadaszoną muszlę koncertową z widownią na około 1 tys. miejsc w parku miejskim, gdzie przeprowadzono również renowację zbiorników wodnych. Plany ma nie tylko na trzy lata.

— Zaplanowano już realizację kolejnych przedsięwzięć uwzględnionych w programie rewitalizacji miasta na lata 2016-23. Dotyczą nie tylko infrastruktury, ale przede wszystkim sfery społecznej — zahamowania spadku liczby mieszkańców, poprawy efektywności pomocy społecznej, warunków życia i sytuacji materialnej mieszkańców, aktywizacji osób bezrobotnych, podniesienia aktywności gospodarczej mieszkańców oraz rozwoju szkolnictwa i edukacji — podsumowuje prezydent Ostrowca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Patrycja Łuszczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu