Oszukańczy rejestr na oku prokuratora

PAP, DI
opublikowano: 11-03-2014, 00:00

Właściciel firmy, która podszywała się pod urząd, został oskarżony o wyłudzenie ponad 1 mln zł od przedsiębiorców.

Ostrołęcka prokuratura o wyłudzenie ponad 1 mln zł od blisko 12 tys. osób oskarżyła właściciela rejestru informacji o przedsiębiorcach, który wysyłał wezwania do zapłaty za wpis do tego rejestru. Sprawa była prowadzona od 2012 r. — początkowo zajmowała się nią prokuratura w Suwałkach, gdzie była główna siedziba firmy, później śledztwo przeniesiono do prokuratury w Ostrołęce.

O sprawie w 2012 r. pisały media. Suwalczanin jako właściciel założonego przez siebie Krajowego Rejestru Informacji o Przedsiębiorcach wysyłał do firm w kraju wezwania do wpłaty 110 zł za umieszczenie informacji o firmie w bazie rejestru. Według opinii poszkodowanych, opisywanych w prasie, rozsyłane pisma i formularze przekazu pocztowego były podobne do pisma urzędowego, zaś informacja o tym, że wpłata jest dobrowolna i dotyczy „oferty handlowej”, umieszczona była drobnym drukiem na końcu dokumentu. Jako siedziba rejestru w rozsyłanych pismach podawany był adres warszawski.

Podobne śledztwo prowadziła także Prokuratura Okręgowa w Katowicach.

W listopadzie 2012 r. zarzuciła prezesowi warszawskiej spółki Krajowy Rejestr Pracowników i Pracodawców oszustwo na szkodę kilkuset osób. Spółka wysyłała do szefów firm druk przelewu na 115 zł za zarejestrowanie przedsiębiorstwa. Ostatecznie katowicka prokuratura umorzyła śledztwo w tej sprawie — decyzja ta pozostaje jednak nieprawomocna, zażalenie na umorzenie ma wkrótce rozpoznać Sąd Okręgowy w Gdańsku.

W Polsce Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej (CEIDG) prowadzi Ministerstwo Gospodarki, a wszelkie czynności związane z wpisem do CEIDG są bezpłatne.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI

Polecane