Oszuści jadą na oleju i biopaliwach

opublikowano: 21-11-2016, 22:00

Dostawcy oleju rzepakowego oraz estrów metylowych chcą wprowadzenia odwróconego VAT. Fiskus musi dostać zielone światło z Brukseli

Uprawnienia do emisji CO 2, złom, makulatura, wyroby stalowe, złoto i urządzenia elektroniczne (np. smartfony) to towary objęte w Polsce odwróconym VAT, czyli podatkiem, który płaci jedynie finalny odbiorca. Posłowie analizują projekt zmian podatkowych, zaproponowany przez resort finansów, pozwalający wydłużyć tę listę. Trafić na nią mogą m.in. elementy biżuterii oraz usługi budowlane.

Fałszywe faktury

Na tym nie koniec. O wdrożenie odwróconego VAT zabiegają także dostawcy olejów roślinnych, głównie rzepakowych. Oszuści często sprzedają je jako oleje techniczne, czyli biopaliwa, i wyłudzają VAT. Gra toczy się o duże pieniądze. — Sprzedaż estrów metylowych w 2015 r. wyniosła 735 tys. ton. Licząc wartość sprzedaży, mówimy o rynku wycenianym na 2,5 mld zł. Wpływy z VAT od tej kwoty powinny sięgnąć około 460 mln zł — oszacował podczas posiedzenia sejmowej komisji finansów Łukasz Czucharski, ekspert podatkowy Pracodawców RP. Ocenia jednak, że realnie w kasie państwa zostało 83 mln zł. Czy resztę podatku wyłudzili oszuści? Resort finansów zna mechanizm nielegalnych transakcji. Już w maju tego roku opublikował list ostrzegawczy, w którym opisał proceder przedstawiania przez przestępców fałszywych faktur. Oszuści zamiast dokumentów na olej jadalny, opodatkowany stawką 5 proc., wystawiają faktury za olej techniczny, za który podatek sięga 23 proc. To stawka warta wyłudzenia. Zwłaszcza jeśli transakcje są realizowane w łańcuchu powiązanych, nielegalnie działających firm, tzw. znikających podatników. Często wykonują fikcyjne transakcje, od których sprzedający nie odprowadzają VAT, ale nabywcy występują o jego zwrot. Pracodawcy RP szacują, że dzięki odwróconemu VAT na olej i estry do 2025 r. udałoby się uratować w budżecie nawet 8 mld zł skumulowanych wpływów. Zdaniem ZT Kruszwica, producenta oleju rzepakowego, dobrym rozwiązaniem byłaby jednolita 5-procentowa stawka podatku. Odwrócony VAT również będzie skuteczną metodą na oszustów.

— Przyniósł wymierne efekty w innych branżach — podkreśla Rafał Niczypor z ZT Kruszwica.

Stalowe wzorce

Leszek Skiba, wiceminister finansów, twierdzi, że resort nie sprzeciwia się branżowym postulatom. Zaznacza jednak, że można je wdrożyć tylko za zgodą Komisji Europejskiej. Podobnie przed laty działo się w branży stalowej, która zabiegała o odwrócony VAT. Po kilkumiesięcznych rozmowach z resortem finansów udało się opracować listę argumentów, które przekonały Brukselę do zgody na preferencje podatkowe. Z informacji „PB” wynika, że z reprezentantami firm sprzedających oleje i estry metylowe ministerialne rozmowy ruszyć mają w tym tygodniu. Leszek Skiba spodziewa się zresztą, że niezależnie od decyzji dotyczących odwróconego VAT, fałszerstwa podatkowe już wkrótce zostaną w branży ograniczone. Resort przedstawił bowiem projekt przepisów dotyczących rejestracji i satelitarnego monitoringu drogowego transportu towarów akcyzowych, m.in. olejów roślinnych dodawanych do paliw.

OKIEM EKSPERTA
VAT kusi oszustów

ADAM STĘPIEŃ, dyrektor generalny Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju

Mieliśmy nadzieję, że już w maju, po opublikowaniu listu ostrzegawczego, resort finansów podejmie z KE konsultacje dotyczące odwróconego VAT. Być może już w obecnie omawianym w Sejmie projekcie zmiany przepisów podatkowych udałoby się wprowadzić to rozwiązanie. Mamy także inną propozycję, która nie wymaga opiniowania i akceptacji KE. Chodzi o zrównanie stawek podatkowych na oleje jadalne i techniczne. Gdyby na obie kategorie obowiązywała stawka 5 proc., nie byłoby korzyści z wyłudzeń. Mam nadzieję, że proponowany przez resort finansów rejestr i satelitarny monitoring ładunków ograniczą szarą strefę, ale nadal wiele podmiotów będzie próbowało obejść ten system, bo zyski z wyłudzenia VAT są wielką pokusą. Skuteczny będzie jedynie odwrócony VAT albo jednolita stawka.

OKIEM PRZEDSIĘBIORCY
Tylko jednolita stawka

GRZEGORZ ŚLAK, prezes Wratislavia Biodiesel

Wprowadzenie odwróconego VAT na olej rzepakowy nie rozwiąże problemu, bo nie zlikwiduje problemów w interpretacji przepisów i określenia, czy mamy do czynienia z olejami jadalnymi, czy przemysłowymi. Jest także czasochłonne. Lepiej i szybciej wprowadzić ujednolicenie stawki podatkowej do 5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Oszuści jadą na oleju i biopaliwach