NN Investment Partners TFI, AXA TFI i Investors TFI — te instytucje znalazły się na podium zestawienia indywidualnych kont emerytalnych.
Nie każda instytucja finansowa oferująca IKE oferuje IKZE, ale jeśli już tak się dzieje, to oferta jest zbliżona (lub wręcz analogiczna, jeśli nie liczyć różnic w charakterystyce obu produktów emerytalnych), dlatego ranking dla IKE jest też podpowiedzią, gdzie szukać najlepszych IKZE.
Funduszowe IKE prowadzi 16 TFI: Alior, Agio, Allianz, Axa, BNP Paribas, Esaliens, Generali, Investors, Millennium, NN, Pekao, PKO, PZU, Rockbridge, Santander oraz Skarbiec.
Z IKZE jest nieco inaczej. W ofercie ma je 12 TFI: Alior, Agio, Allianz, Axa, BNP Paribas, Esaliens, Generali, NN, Pekao, PKO, Rockbridge, oraz Skarbiec. Którą instytucję wybrać? Na to pytanie trudno rzetelnie odpowiedzieć, bo najlepszym IKE i IKZE będzie to, które po wielu latach oszczędzania przysporzy klientom największego zysku. Tymczasem dotychczasowe wyniki funduszy nie są gwarancją przyszłych zysków, co podkreślają sami przedstawiciele TFI, ale co nie przeszkadza w tym, by uwzględniać historyczne dane w rozmaitych rankingach.
W zestawieniu „PB” na boku zostawiliśmy historyczne wyniki funduszy z kilku powodów. Zarządzający mający dobrą passę mogą po prostu stracić wyczucie, które może się nagle objawić u tych, którym dotychczas nie szło najlepiej. Pracownicy instytucji finansowych zmieniają też pracę. Rynek bywa kapryśny i zaskakuje nawet zarządzających z osiągnięciami. Co więcej, w IKE i IKZE klient może sobie indywidualnie wybrać fundusze, w które będzie inwestować, w rezultacie czego dwóch klientów tego samego TFI może mieć wyniki zgoła odmienne. Wiele rankingów skupia się na kwestii opłat, która jest istotna (i którą uwzględniliśmy), ale w perspektywie wieloletniej inwestycji część kosztów jest zupełnie pomijalna (jak np. opłata wstępna). Największą wagę mają opłaty za zarządzanie odejmowane z wyceny jednostki, dlatego nagradzaliśmy te TFI, które specjalnie dla IKE obniżyły koszty jednostek w porównaniu z ofertą standardową. Premiowaliśmy również zróżnicowanie oferty — dodatkowy punkt otrzymywały te TFI, które oprócz możliwości alokacji indywidualnej, według preferencji klienta, oferują portfele modelowe, skonstruowane w mniej lub bardziej skomplikowany sposób.
W większości przypadków alokacja modelowa uzależniona jest od wieku klienta (zgodnie z zasadą — im starszy klient, tym mniej ryzykowny portfel). Część instytucji finansowych z góry zakłada, że pieniądze klientówtrafią tylko do jednego funduszu, część, że do kilku. Proporcje tego podziału mogą być jednak dowolne, podobnie jak momenty zmiany alokacji wpłat. Porównywanie tego pod względem opłaty za zarządzanie nie byłoby więc nawet porównywaniem jabłek z gruszkami, ale jabłek, gruszek, śliwek i pomarańczy. Ponieważ w oszczędzaniu emerytalnym ważne jest to, by do niego zachęcić na początku, a później mobilizować do regularnego odkładania możliwie jak największych kwot, docenialiśmy te TFI, które mają niski próg wejścia, a później stawiają regulaminowy wymóg minimalnej rocznej wpłaty (jest ich niestety niewiele) lub rezygnują z pobierania opłat po wpłacie określonej sumy. W dwóch przypadkach TFI postanowiły zachęcić bonusem do wpłat, co również doceniliśmy. W rankingu „PB” najwyższe miejsce przyznaliśmy NN Investment Partners TFI, które prowadzi IKE Plus. Jego atuty to brak opłat manipulacyjnych i zróżnicowana oferta. Na podium stanęły też AXA TFI i Investors TFI. Pierwsze z nich wyróżniają opłaty za zarządzanie niższe niż w przypadku standardowej oferty. Towarzystwo dodaje też bonus w promocji — 200 zł za wpłacenie 2 tys. zł — oraz nie pobiera opłat manipulacyjnych. W porównaniu z ofertą NN IP TFI w AXA nie ma w ofercie portfeli powiązanych z cyklem życia.
Sprawdź program "Venture Capital Forum", 10 grudnia 2019, Warszawa >>
Podpis: Kamil Zatoński