Oto najlepsze funduszowe konta emerytalne

opublikowano: 24-11-2019, 22:00

NN Investment Partners TFI, AXA TFI i Investors TFI — te instytucje znalazły się na podium zestawienia indywidualnych kont emerytalnych.

Nie każda instytucja finansowa oferująca IKE oferuje IKZE, ale jeśli już tak się dzieje, to oferta jest zbliżona (lub wręcz analogiczna, jeśli nie liczyć różnic w charakterystyce obu produktów emerytalnych), dlatego ranking dla IKE jest też podpowiedzią, gdzie szukać najlepszych IKZE.

Funduszowe IKE prowadzi 16 TFI: Alior, Agio, Allianz, Axa, BNP Paribas, Esaliens, Generali, Investors, Millennium, NN, Pekao, PKO, PZU, Rockbridge, Santander oraz Skarbiec.

Z IKZE jest nieco inaczej. W ofercie ma je 12 TFI: Alior, Agio, Allianz, Axa, BNP Paribas, Esaliens, Generali, NN, Pekao, PKO, Rockbridge, oraz Skarbiec. Którą instytucję wybrać? Na to pytanie trudno rzetelnie odpowiedzieć, bo najlepszym IKE i IKZE będzie to, które po wielu latach oszczędzania przysporzy klientom największego zysku. Tymczasem dotychczasowe wyniki funduszy nie są gwarancją przyszłych zysków, co podkreślają sami przedstawiciele TFI, ale co nie przeszkadza w tym, by uwzględniać historyczne dane w rozmaitych rankingach.

W zestawieniu „PB” na boku zostawiliśmy historyczne wyniki funduszy z kilku powodów. Zarządzający mający dobrą passę mogą po prostu stracić wyczucie, które może się nagle objawić u tych, którym dotychczas nie szło najlepiej. Pracownicy instytucji finansowych zmieniają też pracę. Rynek bywa kapryśny i zaskakuje nawet zarządzających z osiągnięciami. Co więcej, w IKE i IKZE klient może sobie indywidualnie wybrać fundusze, w które będzie inwestować, w rezultacie czego dwóch klientów tego samego TFI może mieć wyniki zgoła odmienne. Wiele rankingów skupia się na kwestii opłat, która jest istotna (i którą uwzględniliśmy), ale w perspektywie wieloletniej inwestycji część kosztów jest zupełnie pomijalna (jak np. opłata wstępna). Największą wagę mają opłaty za zarządzanie odejmowane z wyceny jednostki, dlatego nagradzaliśmy te TFI, które specjalnie dla IKE obniżyły koszty jednostek w porównaniu z ofertą standardową. Premiowaliśmy również zróżnicowanie oferty — dodatkowy punkt otrzymywały te TFI, które oprócz możliwości alokacji indywidualnej, według preferencji klienta, oferują portfele modelowe, skonstruowane w mniej lub bardziej skomplikowany sposób.

W większości przypadków alokacja modelowa uzależniona jest od wieku klienta (zgodnie z zasadą — im starszy klient, tym mniej ryzykowny portfel). Część instytucji finansowych z góry zakłada, że pieniądze klientówtrafią tylko do jednego funduszu, część, że do kilku. Proporcje tego podziału mogą być jednak dowolne, podobnie jak momenty zmiany alokacji wpłat. Porównywanie tego pod względem opłaty za zarządzanie nie byłoby więc nawet porównywaniem jabłek z gruszkami, ale jabłek, gruszek, śliwek i pomarańczy. Ponieważ w oszczędzaniu emerytalnym ważne jest to, by do niego zachęcić na początku, a później mobilizować do regularnego odkładania możliwie jak największych kwot, docenialiśmy te TFI, które mają niski próg wejścia, a później stawiają regulaminowy wymóg minimalnej rocznej wpłaty (jest ich niestety niewiele) lub rezygnują z pobierania opłat po wpłacie określonej sumy. W dwóch przypadkach TFI postanowiły zachęcić bonusem do wpłat, co również doceniliśmy. W rankingu „PB” najwyższe miejsce przyznaliśmy NN Investment Partners TFI, które prowadzi IKE Plus. Jego atuty to brak opłat manipulacyjnych i zróżnicowana oferta. Na podium stanęły też AXA TFI i Investors TFI. Pierwsze z nich wyróżniają opłaty za zarządzanie niższe niż w przypadku standardowej oferty. Towarzystwo dodaje też bonus w promocji — 200 zł za wpłacenie 2 tys. zł — oraz nie pobiera opłat manipulacyjnych. W porównaniu z ofertą NN IP TFI w AXA nie ma w ofercie portfeli powiązanych z cyklem życia.

IKE i IKZE w bankach
Oszczędzanie na emeryturę na indywidualnych kontach emerytalnych (IKE) i indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) nie stało się tak popularne jak poprzez zakład ubezpieczeń i fundusze inwestycyjne. Według stanu na koniec czerwca 2019 r. w bankach otwartych było 83 tys. IKE, o 11 proc. więcej niż rok wcześniej. W TFI kont było 329 tys. (+17 proc.), w firmach ubezpieczeniowych 559 tys. (-1,3 proc.). W bankach konta najchętniej otwierają osoby najstarsze, a także te najmłodsze, które jednak z czasem sięgają po bardziej ryzykowne rozwiązania. Spośród ogólnopolskich banków IKE lub IKZE prowadzi zaledwie sześć podmiotów, przy czym od 18 października Idea Bank wstrzymał oferowanie rachunków. Dotychczasowe umowy pozostają w mocy, rachunki są obsługiwane, ale nowe umowy przynajmniej do 31 grudnia 2019 r. nie będą zawierane. Pod względem proponowanej stawki oprocentowania na rachunku IKE zdecydowanie wyróżnia się Bank Millennium, który proponuje 3 proc. w skali roku, z kapitalizacją roczną. Zacznie mniej, bo 1,75 proc. nalicza mBank, przy czym w tym przypadku kapitalizacja jest miesięczna (co jest korzystniejsze dla klienta niż kapitalizacja roczna). W BGŻ BNP Paribas oprocentowanie równe jest stawce 3-miesięcznego WIBOR, która obecnie wynosi 1,71 proc. W Getin Banku punktem odniesienia jest stopa referencyjna NBP (obecnie 1,5 proc.). W ING w ofercie jest IKZE w formie konta oszczędnościowego z oprocentowaniem w wysokości 0,7 proc., a ponadto bank oferuje IKE ING, poprzez które można zainwestować w fundusze z oferty NN Investment Partners TFI.

Sprawdź program "Venture Capital Forum", 10 grudnia 2019, Warszawa >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane