Oto trzy cele na drugą kadencję

AB
opublikowano: 04-05-2010, 00:00

"PB": Jakie projekty z pierwszej kadencji prezesowania GPW są pana największymi sukcesami?

Ludwik Sobolewski, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie: NewConnect (NC), Catalyst i pozycja międzynarodowa GPW. NC, rynek akcji małych spółek, wystartował w trudnych warunkach, na kilka miesięcy przed wybuchem globalnego kryzysu, ale już dziś można mówić o sukcesie. Catalyst to dużo trudniejszy projekt, bo obligacje nieskarbowe nie były znane wielu inwestorom, podobnie jak rynek niegiełdowy papierów dłużnych. Jestem przekonany, że uruchomienie Catalyst okaże się jednak jednym z kluczowych przedsięwzięć w historii GPW.

Udało nam się zbudować międzynarodową pozycję giełdy, wzmocnić jej wizerunek za granicą, przyciągnąć globalnych brokerów (to też zasługa polityki ministra skarbu) i sprawić, by bezdyskusyjnie stała się regionalnym liderem. W gronie 30 spółek o najwyższych obrotach znalazło się czterech zagranicznych emitentów. Odczuwam tu jednak niedosyt, bo kryzys lat 2008-09 pokrzyżował nam plany, m.in. na strategicznym dla nas rynku ukraińskim.

Co z porażkami?

Oczywiście ponieśliśmy kilka porażek, np. przy przejęciach innych parkietów. Porażka jest jednak warunkiem sukcesu. Trzeba próbować i zaznaczać swoje aspiracje. To lepsze, niż od razu zrezygnować. Ogólnie jednak nie ma takiej rzeczy, z której byłbym niezadowolony. W najbliższych miesiącach zobaczymy przecież prywatyzację GPW, debiut giełdy na giełdzie i zmianę technologii. Mogę już zdradzić, że nowy system zostanie wybrany pod koniec czerwca.

Czy podoba się panu obecny model prywatyzacji giełdy przez giełdę?

To bardzo dobry model, a IPO giełdy będzie ukoronowaniem 20 lat budowania w Polsce kapitalizmu i działalności GPW.

Jaki jest plan pana zarządu na drugą kadencję?

Po pierwsze — rozwój tych rynków, które już działają. Po drugie — ochrona integralności rynku. Im stajemy się więksi, tym bardziej jesteśmy narażeni na konkurencję, np. ze strony alternatywnych platform obrotu. Po trzecie — chodzi nam o budowanie pozycji międzynarodowej GPW. W tym celu podpiszemy w ciągu kilku miesięcy umowę aliansu strategicznego, prawdopodobnie z dostawcą systemu transakcyjnego. Rozmawiamy z London Stock Exchange oraz NASDAQ OMX i NYSE-Euronext.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AB

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Oto trzy cele na drugą kadencję