Otwarcie grudnia w niepewności

Adam Stańczak, Analityk DM BOŚ
opublikowano: 06-12-2021, 08:52

W zakończonym tygodniu globalne rynki musiały zmierzyć się z dwoma negatywnymi dla akcji zmiennymi.

Pierwszą była niepewność związana z pojawieniem się nowej wersji wirusa, która zdążyła wywołać zaostrzenia reżimów sanitarnych w wielu państwach i wystraszyła inwestorów konsekwencjami działań rządów dla poszczególnych sektorów i gospodarki globalnej w całości.

Drugą była bomba zrzucona na rynki przez szefa Rezerwy Federalnej, który powiedział, iż inflacja przestaje być problemem przejściowym i walka ze wzrostem cen będzie wymagała zaostrzenia polityki monetarnej, co w praktyce sprowadziło się do spekulacji, iż Fed podąży szybszymi krokami na ścieżce redukowania programów płynnościowych, a podwyżki ceny kredytu mogą pojawić się szybciej od rynkowych oczekiwań. Sumą była gorsza postawa spółek technologicznych w USA, których słabością próbowały posilić się inne sektory.

Naprawdę jednak wyniki indeksów nie oddają obrazu tygodnia. Skromne w sumie zmiany średnich DJIA, S&P500, DAX czy CAC – przy mocniejszym spadku Nasdaqa Composite - kryją w sobie skok zmienności, który w największym stopniu świadczy o zaniepokojeniu inwestorów i niepewności, co do scenariuszy krótkookresowych. Jeśli sprowadzić ostatni tydzień do wspólnego mianownika, który powinien mieć znaczenie w kolejnym tygodniu, to będzie nim właśnie większa zmienność na rynkach.

W krótkim okresie, obejmującym czas do najbliższego posiedzenia FOMC w połowie miesiąca, uwaga rynku powinna pozostać skupiona na tematach, które zdominowały pierwszy tydzień grudnia. Pytania o konsekwencje pojawienia się nowej wersji wirusa znajdą odpowiedź w efektach pierwszych zarażeń – możliwie, iż Omikron okaże się mniej zjadliwy od Delty nawet przy mniejszej ochronie ze strony szczepionek – znajdą już zapewne odpowiedzi i wówczas będzie można ocenić ryzyka, które rynki wyceniły nerwowymi reakcjami na zasadzie najpierw sprzedawaj, później zadawaj pytania.

W przypadku grudniowego posiedzenia FOMC ważne będą dane makro z odczytami inflacji na czele. W tym wypadku warto brać pod uwagę fakt, iż kondycja gospodarek jest lepsza od części wyrażonych przez rynek obaw. Wszystko wskazuje na to, iż IV kwartał był okresem dynamiczniejszego wzrostu gospodarczego w porównaniu do kwartału III, a firmy i społeczeństwa uczą się funkcjonować w sytuacji reżimów sanitarnych. W istocie można zakładać, iż zacieśnienie w polityce Fed nie przyniesie szkód gospodarce amerykańskiej i znajdzie swoje odzwierciedlenie głównie w obawach rynku przed wyższą rentownością długu i mniejszej atrakcyjności części akcji, które posilały się brakiem konkurencji ze strony obligacji.

W zarysowanym układzie sił zagadką mogą być finałowe dwa tygodnie roku. Niepewność, co do zmiany w polityce monetarnej w USA w połowie miesiąca zmusza do ostrożnego prognozowania rajdu Świętego Mikołaja. Niewiadomą jest również dynamika pandemii w kontekście nowej wersji wirusa, który może okazać się game changer’em zarówno pod względem negatywnym, jak i pozytywnym.

Niemniej, bazowym scenariuszem jest jednak odporność rynku na umiarkowane scenariusze pandemiczne. Perspektywa szersza – obejmująca okresy do połowy przyszłego roku, jak i kolejne 12 miesięcy – stale pozostaje optymistyczna. Na horyzoncie nie widać dziś recesji i fundament większości hoss, wzrost gospodarczy, pozostaje zmienną grającą w obozie byków. W praktyce układ sił sprzyja grze w kupowanie korekt pod wyższe poziomy cenowe w przyszłości

. W istocie pojawiające się na rynku pierwsze prognozy dla rynków w przyszłym roku kształtują oczekiwania inwestorów wokół scenariusza, w którym zwroty z rynków akcji w kolejnych 12 miesiącach będą bliskie standardowi, a negatywne scenariusze mówią raczej o roku kosmetycznych zmian indeksów niż o okresie spadków czy bessy rozumianej jako cofnięcie od szczytu hossy o więcej niż 20 procent. W praktyce zamieszanie w pierwszym tygodniu grudnia nie wymaga zmian w strategiach rynkowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane