Otwarte okna i solidne mosty

MK
opublikowano: 20-03-2009, 00:00

Banknoty euro prezentują dziedzictwo kulturowe i dorobek cywilizacyjny Europy. Natomiast monety — tradycje narodowe.

Banknoty euro prezentują dziedzictwo kulturowe i dorobek cywilizacyjny Europy. Natomiast monety — tradycje narodowe.

Elementy architektoniczne z siedmiu różnych epok i stylów Europy — od antyku po czasy współczesne. Taki projekt graficzny wygrał w konkursie, w którym uczestniczyli graficy rekomendowani przez 14 europejskich banków centralnych. Jego autorem jest Roberto Kalina z Narodowego Banku Austrii. Na przedniej stronie artysta umieścił okna i bramy — znak otwartości i współpracy. A na odwrotnej — mosty, symbolizujące komunikację i łączność między ludami i narodami. Tam też znajduje się konturowa mapa Europy.

Banknoty o tym samym nominale są jednakowe, niezależnie od miejsca druku, emisji i obiegu. Co innego monety — na awersie pojawia się symbolika ogólnoeuropejska i integracyjna, zaś na rewersie — przedstawienia uwypuklające odrębności i tradycje narodowe. Dzięki temu że występuje niczym nieograniczony, ponadgraniczny przepływ eurobilonu mamy szansę na pełniejsze poznanie i akceptację naszych sąsiadów ze strefy euro. Autorem projektu strony wstępnej monet jest Luc Luycx, uznany grafik z Królewskiej Mennicy Belgijskiej.

Zarówno monety, jak i banknoty są oznaczone charakterystycznym symbolem euro — wzorowanym na greckiej literze epsilon z podwójnym poziomym przekreśleniem. O takim kształcie zadecydowała Komisja Europejska. Znak symbolizuje korzenie cywilizacji europejskiej, próby zintegrowania naszego kontynentu i zapewnienia stabilizacji wewnętrznej. Niektórzy dopatrują się również w symbolu euro swoistego wyzwania dla dolara amerykańskiego — ze względu na wspomniane dwie charakterystyczne poziome linie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy