PAB: Produkcja budowlana spadła do 10 proc. PKB

29-01-2004, 16:07

PAP: Produkcja budowlana spadła w Polsce w latach 2000-2003 do 10 proc. w relacji do PKB - z 13,3 proc. Natomiast udział wartości produkcji dodanej budownictwa w tworzeniu PKB spadł do 5,5 proc. z 7,2 proc. - podała w czwartek Polska Agencja Badawcza Budownictwa (PAB).

Spadek nakładów inwestycyjnych w Polsce i załamanie produkcji budowlanej w ostatnich trzech latach osłabiło rolę polskiego budownictwa w Europie - podała PAB. Rozmiary tego sektora w Polsce zmniejszyły swój udział w budownictwie europejskim, w 2003 roku do 2 proc. europejskiej produkcji budowlanej.

Wartość polskiego rynku budowlanego szacowana w ubiegłym roku na 21,5 mld euro, czyli tyle samo, co Irlandii, plasuje Polskę na 10 miejscu, przed Finlandią, Danią, Szwecją i Grecją oraz dziewięcioma państwami przystępującymi w 2004 roku o Unii Europejskiej.

Pierwsze miejsce pod względem wartości rynku budowlanego zajmują Niemcy ze 196,4 mld euro, drugie Francja - 147,5 mld euro, a kolejne Wielka Brytania ze 138,7 mld euro.

Z danych Agencji wynika, że pomimo znacznie większych potrzeb mieszkaniowych, niż w państwach Europy Zachodniej, udział budownictwa mieszkaniowego w łącznych wydatkach na roboty budowlane był w Polsce ponad dwukrotnie mniejszy niż w państwach UE. Udział ten w budownictwie niemieszkaniowym, w tym prywatnym budownictwie komercyjnym, był natomiast o 50 proc. większy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PAB: Produkcja budowlana spadła do 10 proc. PKB