Czytasz dzięki

Pakiet mobilności będzie opóźniony

opublikowano: 29-03-2020, 22:00

Rada UE nie uzgodniła stanowiska w sprawie pakietu mobilności. Szanse na zmianę w przepisach są jednak marne.

Na wtorkowym (24 marca) posiedzeniu Rady Unii Europejskiej nie uzgodniono stanowiska w sprawie pakietu mobilności, który ma uregulować międzynarodowy transport drogowy. Po przyjęciu przez radę stanowiska w pierwszym czytaniu zgodnie z procedurą projekt legislacyjny miał trafić do porządku obrad sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego (PE), a następnie zostać skierowany do komisji transportu. Biorąc jednak pod uwagę kalendarz prac PE, zmieniony w związki z pandemią, pakiet mobilności może trafić na sesję plenarną najwcześniej 13-14 maja. Oznacza to opóźnienie prac o miesiąc w stosunku do pierwotnych planów. Przypomnijmy, że polscy przewoźnicy od miesięcy apelują o zmiany w projektowanych przepisach. Obawiają się, że pakiet w obecnym kształcie może wykluczyć firmy znad Wisły z europejskiego rynku transportowego.

ODROCZENIE WYROKU:
ODROCZENIE WYROKU:
Nie wiadomo, czy opóźnienia w pracach nad pakietem mobilności będą miały wpływ na jego kształt. Jeśli nie to, zdaniem polskich przewoźników, UE czekają utrudnienia w wymianie towarowej. Efektywność gospodarki będzie mniejsza, a życie w Unii — droższe.
Forum

Od kilku tygodni istotnym argumentem za wstrzymaniem prac nad nowymi regulacjami jest przeciwdziałanie skutkom ograniczeń związanych z pandemią. Długofalowym skutkiem kryzysu nią wywołanego może być upadłość znacznej części europejskich przewoźników, w szczególności ze słabiej rozwiniętych państw unijnych. Firmy, którym uda się przetrwać, jeszcze przez wiele lat będą osłabione, a ich zdolność przewozowa może nie wystarczyć do zaspokojenia potrzeb odradzającej się europejskiej gospodarki. Polscy przewoźnicy zrzeszeni w Związku Pracodawców Transport i Logistyka Polska 19 marca zwrócili się do europejskich władz o wycofanie pakietu mobilności w obecnym kształcie. Czy jest szansa na złagodzenie stanowiska legislatorów w związku z pandemią?

— Wręcz przeciwnie, pojawiają się głosy, że przyjęcie pakietu jest teraz bardziej potrzebne niż kiedykolwiek — twierdzi cytowana przez „Rzeczpospolitą” Margareta Przybyła, stała przedstawicielka Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych przy UE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Polecane