Pakiet PSL to wielka zagadka

Pomysły może i niezłe, ale zupełny brak konkretów — tak eksperci komentują najnowsze gospodarcze propozycje ludowców.

Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL) zamierza zaproponować Platformie Obywatelskiej nowe otwarcie programowe koalicji. Janusz Piechociński, szef PSL, wicepremier i minister gospodarki, zapowiedział „Pakiet stymulacyjny”, który ma zawierać kilkadziesiąt zmian. Spora część propozycji ma dotyczyć ułatwień dla przedsiębiorców oraz wspierać tworzenie miejsc pracy. Jedną z najważniejszych pozycji pakietu jest program „mój pierwszy pracownik”, skierowany do 1,2 mln mikrofirm,niezatrudniających żadnych pracowników. Kto zatrudni pierwszego, ma uzyskać ulgi podatkowe.

Wicepremier Janusz Piechociński, szef PSL, po raz kolejny chce wprowadzić zmiany podatkowe korzystne dla firm bez konsultacji z ministrem finansów. To rodzi obawy, że wylądują w koszu jak większość poprzednich. [FOT. WM]
Zobacz więcej

Wicepremier Janusz Piechociński, szef PSL, po raz kolejny chce wprowadzić zmiany podatkowe korzystne dla firm bez konsultacji z ministrem finansów. To rodzi obawy, że wylądują w koszu jak większość poprzednich. [FOT. WM]

— Rozwiązanie to będzie wsparciem dla firm rodzinnych, bo ułatwi zatrudnienie w mikrofirmie członka rodziny, co może mieć wpływ na zmniejszenie bezrobocia. Gdyby 10 proc. tych firm zdecydowało się na zatrudnienie jednego pracownika, mielibyśmy 120 tys. nowych miejsc pracy — uważa Witold Pietrewicz, wiceminister gospodarki. Nie wiadomo, o jakie ulgi podatkowe może chodzić. Nie precyzuje tego ani resort gospodarki, ani PSL. Pakietu nie ma zresztą ani na stronie partii, ani ministerstwa kierowanego przez ludowców.

— Pomysł wydaje się dobry, lecz trudno się o nim wypowiadać,nie znając żadnych szczegółów. Jakie miałyby to być ulgi podatkowe, komu by przysługiwały i na jakich zasadach, jakie byłyby zabezpieczenia przed nadużyciami? Tego nie wiadomo. Pojawia się też pytanie, czy na ulgi zgodzi się minister finansów, który z uwagi na trudną sytuację budżetu państwa zablokował w ostatnim czasie mnóstwo podatkowych propozycji PSL — mówi Grażyna Spytek-Bandurska, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Innym pomysłem Janusza Piechocińskiego jest umożliwienie zatrudniania babć na pół etatu do opieki nad dziećmi w wieku przedszkolnym, bez konieczności opłacania składek na ZUS.

— Duża część bezrobotnych rejestruje się w urzędach pracy po to, by mieć opłaconą składkę zdrowotną. W przypadku zatrudnienia babci do opieki nad dzieckiem będzie zapewniony dostęp do świadczeń zdrowotnych bez konieczności opłacania składki — tłumaczy wiceminister gospodarki. — Ten pomysł niezbyt mi się podoba. Nie wiadomo, o jakie babcie tu chodzi, własne czy obce. Z oceną pomysłu trzeba poczekać do czasu, aż pojawią się konkrety — mówi Monika Gładoch, ekspert Pracodawców RP.

— Babcia miałaby być pracownikiem własnych dzieci? Obawiam się, że ze względów mentalnych społeczeństwo polskie nie przyjmie takiej propozycji. Ponadto nie wiadomo, jakie babcie miałyby ulgi na ZUS — czy także te pobierające emerytury, czy tylko te bez świadczeń? Moim zdaniem, ta propozycja jest nierealna. Lepiej byłoby uregulowaćstatus opiekunek do dzieci — mówi Grażyna Spytek- Bandurska.

PSL myśli też o abolicji podatkowej, czyli darowaniu kar tym firmom, które wyjdą z szarej strefy, zaczną płacić podatki i składki ZUS. W 2002 r. abolicję i deklaracje majątkowe zakwestionował Trybunał Konstytucyjny.

— Jeżeli udałoby się stworzyć projekt wolny od wad poprzedniego, to czemu nie spróbować — ocenia ekspertka Lewiatana. Czy pakiet PSL spodoba się PO? — Nie znam tego dokumentu. Nie został nam jeszcze przedstawiony. Najpierw zapewne porozmawiają o nim szefowie partii, czyli premier i wicepremier — mówi Andrzej Halicki, szef mazowieckiej PO.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Pakiet PSL to wielka zagadka