Pałac Belwederski biały jak mleko

  • DI
opublikowano: 12-03-2019, 22:00

Mleko od krów z gospodarstwa rolnego w papieskiej rezydencji w Castel Gandolfo pod Rzymem zostało użyte podczas prac renowacyjnych murów Pałacu Belwederskiego w Muzeach Watykańskich.

Konserwacja trwa od czterech lat i zakończy się w przyszłym roku. Wówczas słynny zaprojektowany przez Donato Bramante Dziedziniec Pinii w muzeach, odwiedzanych co roku przez 6 mln osób, będzie całkowicie biały. To najbardziej spektakularne prace konserwacyjne w muzeach. Kierujący pracami Vitale Zanchettin z zarządu dóbr architektonicznych Muzeów Watykańskich wyjaśnił, że w ich trakcie postanowiono maksymalnie ograniczyć produkty syntetyczne, bo „starzeją się szybko i źle”.

Dlatego konserwatorzy postawili na materiały naturalne, wśród nich krowie mleko, wykorzystywane od czasów starożytności. Vitale Zanchettin wyjaśnił, że proteiny zawarte w mleku przyczyniają się do powstania nierozpuszczalnych soli, co sprawia, że kolor tynku jest znacznie trwalszy. Pałac Belwederski zbudowano na początku XVI w. z inicjatywy papieża Juliusza II, tego samego, który zamówił u Michała Anioła freski w Kaplicy Sykstyńskiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu