Pałac Biskupów: nowe wcielenie

Agnieszka Janas
opublikowano: 29-06-2004, 00:00

Zabytkowy obiekt ma szansę stać się główną atrakcją turystyczną regionu. Jeśli fundusz UE da środki na jego odbudowę.

Barokowy zabytek — Pałac Biskupów Płockich w Broku, niedaleko Wyszkowa — to obecnie ruina. W myśl projektu, realizowanego przez Fundację Centrum Brok, na przełomie lat 2005-06 rozpocznie tu działalność ośrodek pracy twórczej — miejsce wystaw artystycznych. Realizacja tej części projektu pochłonie 2,8 mln zł.

— Nie będziemy odbudowywali pałacu. Obiekt ten byłby tylko kopią barokowej rezydencji. Autor projektu Jarosław Kozakiewicz zaproponował odtworzenie w metalu zarysów murów oraz wstawienie w ich środek szklanego pawilonu — tłumaczy Tomasz Porowski, wiceprezes Fundacji Centrum Brok.

Pieniądze, pieniądze

Fundusze na rekonstrukcję pałacu pochodzić będę głównie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W tej chwili kończą się prace nad przygotowaniem wniosku o dofinansowanie.

— Możemy dostać nawet zwrot 75 proc. wartości inwestycji z funduszy UE. 10 proc. środków pochodzić będzie z budżetu. Może dołoży coś także Ministerstwo Kultury. Szansę na otrzymanie dofinansowania oceniam wysoko — zapewnia Tomasz Porowski.

Dofinansowanie z UE otrzymuje się po zrealizowaniu inwestycji, dlatego fundacja planuje wzięcie kredytu preferencyjnego, przyznawanego podmiotom, które otrzymały pozytywną decyzję z UE.

Uzyskanie pozwolenia na budowę nie powinno sprawiać problemów — zarówno gmina Brok, jak i starostwo powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej są zainteresowane udziałem w realizacji projektu.

— Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, główne prace rozpoczną się na początku 2005 r. Ove Arup Polska, firma konstruktorska, opracowała projekt. Trwa już inwentaryzacja konserwatorska wieży — przekonuje Tomasz Porowski.

Przedstawiciel fundacji twierdzi, że obiekt będzie mógł być wynajmowany na różnego rodzaju imprezy — pozwoli to utrzymać centrum. Bazę noclegową mogą zapewnić działające na terenie gminy ośrodki wczasowe.

Hotel i pracownie

Kolejnym etapem, którego realizacja rozpocznie się najwcześniej po zakończeniu prac przy pałacu, będzie część rezydencjonalna wraz z pracowniami artystycznymi. Na ten cel fundacja chciałaby przebudować znajdujący się na terenie gminy budynek użyteczności publicznej, np. opuszczony ośrodek wczasowy Telimena.

Tomasz Porowski nie chce podać szacunkowej wartości projektu czy terminu rozpoczęcia realizacji, argumentując, że jest na to jeszcze za wcześnie, a fundacja koncentruje się głównie na pracach przy pałacu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Janas

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Pałac Biskupów: nowe wcielenie